9Aralik2015Halaqa
00:00
00:00
Embed Code (recommended way)
Embed Code (Iframe alternative)
Please login or signup to use this feature.
Tags: dershalaqa

ALLAH’IN ADIYLA YAŞAMAK okumasi 6. hafta Carsamba dersi.
------------------------------------------
NOT: Derslerimize canli katilmak icin Carsamba ve Persembe gunleri Turkiye saatiyle aksam 7'de ha-mim.org/live linkine girebilirsiniz.
------------------------------------------
"Allah'in adiyla yasamak" okumasi 1. hafta (9/2) Crs dersinin linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/922015halaqa-ogle
Bir onceki (5.hafta) Crs dersinin (12/2)(2 Aralik) linkleri:
http://yourlisten.com/LoudThinking/2aralik2015halaqap1
http://yourlisten.com/LoudThinking/2aralik2015halaqap2
Bir sonraki (7. hafta) Crs dersinin (12/16/2015) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/12162015halaqa
------------------------------------------
Calistigimiz parcanin Ingilizce asli ve Turkce cevirisi asagida. Yazinin tamaminin ingilizcesi bu linkte:
http://pan-cck.blogspot.com/2015/04/living-in-name-of-god.html
------------------------------------------
If the apple itself is giving me the pleasure, then more apples should mean more pleasure. But it does not happen. The more I eat the same food, the less I want it. Why? Because it is not only in the apple but also in my need for it. The need is the key for reading.

We think that the physical things are the reality. No. If someone knew no language came from another planet and started measuring the angles and studying the chemical constitutions of the ink on the paper would’t we laugh? We would say he is wasting his time. This is just writing, whether you measure it or know the chemical constitution does not matter, it is there just to be read. It is not the reality.Or it is like you receive a letter and you start to count how many a’s how many b’s there are.

Remember that physical things are not just static ayah but they are ayah in interaction with my need.

So just like the point of reference for the word apple is the physical apple, the point of reference of the physical apple is the attributes of God, esma-ul husna. It is a rizk, food, then it is a symbol to sustenance (Rezzakiyeh), it is beautiful then it is a symbol to the source of beauty, Cemal.

The Quran says everything in this world is an ayah. When we do not think like this, everything is meaningless because even the most beautiful thing will die and perish. Just think of past, 2-3 years earlier, it could just have been a dream. How do we differentiate reality and dreams if there is no source of reality? Maybe the only difference is that it is a common dream, we say that we were all together then etc. It ended and there is nothing to bring it back. The better it is the more painful it is. It becomes meaningless and painful because the heart longs for meaning and purpose. If there is no Rezzak what does the food mean? I will eat and then die and perish. So? When we stop and think we find the real source. We are generally running away, not stopping because when we stop and look at the physical reality without a point of reference we feel pain. We are running running running we are very busy. Busy doing what? We never ask.

***Buraya kadar Turkce ceviride eksigimiz vardi ama sozlu olarak cevirdik, kayittan takip edebilirsiniz. iA ceviriye yaziya doktugumuzde buraya ekleriz.***

Peygamber Muhammed’den öğrendiğimiz bir dua Allahumma 'allimna ma yanfa'una wanfa'na bima 'allamtana, “Bize fayda getireni öğret ve bize öğrettiklerinden de bize fayda gelmesini nasip et.” İlim için dua ediyoruz ama herhangi bir ilim için değil, bize faydası olan bir ilim için. Bugün birçok ilmi/bilgiyi dışarıda bulmamız mümkün. Her gün “Bismillah” tekrar ediyoruz ve muhtemelen anlamını da biliyoruz, şimdiki çalışmamız bu duanın ikinci kısmıyla ilgili: bize öğrettiklerinden faydalanmamızı nasip et. Yeni bir bilgi öğrenmek değil zaten bildiğimiz ile bağlantı kurmak, ondan anlam çıkarmak ve şimdi ve burada benimle nasıl ilişkilidir onu anlamak.
Farkındaysak da değilsek de hepimizin korkuları var. Korktuğumuz şeyler aslında orada değiller ama geleceğim hakkında olabilirler, çocuklarımın geleceği hakkında… Vb. Bir şeyi kontrol edemediğimizi hissettiğimizde panik edip korkuyoruz. ”Bismillah” dediğimizde her şey kontrol altına alınmış demek. Belki benim kontrolüm altında değil ama kontrol altında. Eğer “Bismillah” ı içselleştirirsem gelecek hakkında hala korkularım olur mu? Eğer her şeyin üzerine titrendiğinden emin değilsek o zaman Kuran bize durup düşünmemizi söylüyor. Geçmişimizi düşünecek olursak ne kadarı benim kontrolüm altındaydı? Her şeyi kontrol ettiğime inanmak istiyorum çünkü ancak o şekilde kendimi sakinleştirebiliyorum. Kuran bizi uyandırmak istiyor. Fakat biz uyanmak istemiyoruz çünkü uyandığımızda hiçbir şeyin kontrolümüz altında olmadığını fark ediyoruz. Uyandığımızda madalyonun diğer yüzü olan her şey benim kontrolümün altında değil başka birinin kontrolü altında ve bir rahatlama var çünkü her şey benim kontrolüm altında olsaydı her şeyi mahvederdim çünkü ben acizim-sınırlıyım. Benim kontrolümün altında olmaması iyi bir şey ve bütün semavat ve arzın Rabbin kontrolünde olması iyi bir şey. Uyanıp korkularımızı sorgulamakta müjdeler var. Korkular benim içinde çok görünüyorlar ama bir anahtar var o da benim algılayışım ve ben bu anahtarı kullanırsam o zaman bütün korkularım gidebilir. Kuran bize bunu öğretiyor, dünyayı nasıl ayetler olarak görebileceğimizi. Her şeyin kendisinin ötesinde bir anlamı var. O şeyde takılı kalma, her zaman bir algılayışım var ama bu algılayışımın farkında olursam o zaman algılayışım gerçekliğe yakınlaşır yada en azından algılayışımın benden kaynaklandığının farkına varırım. Allahumma arinal haqqa haqqan wa-rzuqna-ttiba'ah wa arinal bathila bathilan wa-rzuqna-jtinabah , “Ey Allahim bize Hakki Hak olarak gosterip, bizi ona ittiba (tabi olup uyarak yasamak) ile riziklandir, batili (yanlis) da batil olarak gosterip, bizi ondan sakinmakla riziklandir”

Not: Kendimizi dinlemek, ihtiyaclarimizi anlamak, gercegimizle yuzlesmek tefekkur ve dolayisiyla ibadettir.
------------------------------------------
Carsamba derslerinde evvelki konularda altını sıkça çizdiğimiz mana-i harfi bakış açısını yeni bir boyut kazanarak anlamamız açısından kısa süreli bir çalışma yapmak istiyoruz. Bu calisma es iliskilerinden sonra iA baslayacagimiz "ahirete iman" konusuna da hazirlik olacaktir. “Allah’a iman” konusunu anlamaya çalışacağımız "Living in the name of God: Allah’ın Adıyla Bismillah ile Yaşamak" isimli bir transkripsiyon çalışmasını tamamlamak niyetindeyiz. Bu çalışmada ekteki metnin de yardımı ile temel olarak "Yaratan Rabbinin adıyla OKU" şeklinde inen ilk Kur’an ayetini nasıl anlayabileceğimizi, bu ayeti yaşamımıza nasıl uygulayabileceğimizi ve "Ikra-OKU” emrinin neyi okumamızı kastettiğini anlamaya çalışacağız. Dersler iA Turkce olarak Turkce cevirisi uzerinden yapılacak ve derslerin hem ses kayıtlarını hem de metnin Türkçe cevirilerini e-mail grubumuza derslerden sonra yollayacağız inşaAllah. Orijinal Ingilizce metin: http://pan-cck.blogspot.com/2015/04/living-in-name-of-god.html
<<<<Yamina Bouguenaya'nin Living in the Name of God baslikli konusmasinin trankripsiyonu>>>>
------------------------------------------

Licence : CC BY-NC-ND 3.0


Similar Music and Audio

X