9.7.2016halaqa

Embed Code (recommended way)
Embed Code (Iframe alternative)
Please login or signup to use this feature.
Tags: dershalaqa

"Nursi'nin Ser Problemine Vahyi Yaklasimi" okumasi 12. hafta Sali dersi
------------------------------------------
NOT: Sali gunleri Turkiye saatiyle aksam 6:30'da iA duzenli devam eden derslerimize canli katilmak icin cocuk/yasli, kadin/erkek vs herkes ha-mim.org/live linkine girebilir.
------------------------------------------
"Ser problemi" okumasi 1. hafta (5Nisan) Sali dersinin linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/5nisan2016halaqa
Bir onceki 11. haftanin linki 31Agustos:
http://yourlisten.com/LoudThinking/8312016halaqa
Bir sonraki (13. hafta) Sali dersinin (9/19) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/9192016halaqa#
------------------------------------------
Makalenin bugun calistigimiz kisminin Turkce cevirisi asagida. Makalenin tamaminin Ingilizce orijinali bu linkte (ayni makale iki farkli linkte):
https://jsr.shanti.virginia.edu/back-issues/vol-4-no-1-july-2004-the-wisdom-of-job/bediuzzaman-said-nursis-scriptural-approach-to-the-problem-of-evil/
http://www.alwaysreceivingnur.com/writings/the-problem-of-evil-based-on-the-work-of-bediuzzaman-said-nursi/
Makale çevirimizin tamamlanmış kısmı:
http://pan-cck.blogspot.com/2016/09/nursinin-ser-problemine-vahyi-yaklasm.html
------------------------------------------
Asagida bu hafta calistigimiz cumleler mevcut,
>>>>>>
<<<<<<
Bu ilahi uyarıya riayet ederek Peygamber Eyüp (asm: selam üzerine olsun) “Rabbine şöyle seslenmişti: ‘Muhakkak ki şeytan, bana dert (yorgunluk, bıkkınlık, terkedilmişlik) ve azap dokundurdu.’" (38:41). Eyüp (asm) yaratıcısının ‘merhametlilerin en merhametlisi’ (21:83) olduğunu biliyordu ve sağlığa özlem duyacak, acı çekmeyi ve hastalığı sevmeyecek şekilde yaratılması bunun kanıtıydı. Bu duyguları kendisi yaratmamıştı; onlar Allah’ın merhametinin şahitleriydi. Zira eğer Allah sağlık ve mutluluk vermeyi arzulamasaydı bunları istemeyi, ihtiyaç duymayı da vermezdi. Ancak çektiği azap ‘dayanılmaz’ olunca onu kandırmaya çalışıp Allah’ın merhametini sorgulatan şeytandan Allah’ın rahmetine sığındı. Şeytan fısıltılarıyla onu Allah’ın merhametine şahitlik etmekten alıkoyunca -bunu fark ederek- tekrar kulluğunu ifa edebilmek için derdine deva istedi. Çünkü gerçek bunalımın, hayattan bıkmışlık ve tükenmenin Allah’ın merhametini göremeyişten geldiğini biliyordu. Eyüp’ün duasının kabul edilme şekli de çok çarpıcıdır: Ona, “Ayağın ile (yere) vur. (İşte) bu serin, yıkanılacak ve içilecek su.” (38:42) denildi. Bu ayet bize (maddi-manevi) sağlık için dua ederken dünyevi sebeplere nasıl başvurulacağını öğretir.

*Ç.N. Duada SINIR tanımamak: Dua ve Yaratıcılık http://betuld.blogspot.com/2016/09/dua-ve-yaraticilik.html

Böylece Eyüp’ün (asm) Nursi’nin dediği gibi kemâl-i sabır sahibi olduğunu anlıyoruz çünkü o, hastalığın, hastalığı sevmemenin, sağlıklı ve iyi olanı sevmenin, şifa ararken tedavi ve dünyevi sebeplere başvurmanın, şifanın dahi kendisinin her birinin ilahi rahmet ve hikmetin anlamlı işaretçileri ve şahitleri olduğunun farkındaydı. Böyle bir farkındalık sabırdır; ubudiyettir.
>>>>>>
--------------
{NOT: cumleler ilk taslak olup da henuz tashih edilmediklerinden dusuk olabilir, sesli kayitta cumleleri aciklamaya calisiyoruz, Ingilizce orijinaliyle de karsilastirma yapilabilir.}
------------------------------------------
Sali gunleri okudugumuz "Living in the Name of God", "Bismillah ile Allah adina yasamak" sunumunun transkripsiyonunu calismayi bitirdik. Alhamdulillah, Allah ogrendigimiz hakikatler ile yasamak nasip etsin. http://pan-cck.blogspot.com/2016/05/allahin-adiyla-yasamak.html

5Nisan2016'dan itibaren ayni yazarin, Dr Yamina Bouguenaya'nin Virginia Universitesi'nin akademik yayini olan The Journal of Scriptural Reasoning'de yayinlanan "Bediuzzaman Said Nursi's Scriptural Approach to the Problem of Evil" "Nursi'nin Ser problemine Vahyi Yaklasimi" makalesini calismaya basladik.

Ingilizce metinleri okudugumuz herzamanki gibi dersler iA Turkce olarak, simultane Turkce cevirisi uzerinden yapıliyor ve derslerin hem ses kayıtlarını hem de metnin Türkçe cevirilerini whatsapp grubumuza derslerden sonra yolluyoruz. Orijinal Ingilizce metin: https://jsr.shanti.virginia.edu/back-issues/vol-4-no-1-july-2004-the-wisdom-of-job/bediuzzaman-said-nursis-scriptural-approach-to-the-problem-of-evil/

Hatirlarsaniz Sali derslerinde farkli metin calismaya, Prs derslerine destek olmasi uzere baslamistik. Su ana kadar okudugumuz makalede Allah'a iman konusunu ve mana-i harfi bakis acisini calismis olduk. Prs dersinde bunlarin uzerine insa edilen ahirete iman konusunu bir sure calistik. Daha sonra bunlarin uzerine iA insa edilecek kadere iman, ezeliyet, cuzi irade, niyet kavramlarina yogunlasip, son olarak da ser problemine kesin, nefislerimizi ikna edici, anlasilabilir bir cevap uretebilmek duasindayiz. Sali dersindeki makale calismalarimizin bu sonuca giderken bize iA yardimci olacagini dusunuyoruz.
***********
ekteki resim Dr Yamina'nin ya da makalenin basildigi dergi sayisinin.
----------------------------------------

Licence : CC BY-NC-ND 3.0


Similar Music and Audio

X