Experience YourListen.com completely ad free for only $1.99 a month. Upgrade your account today!

8mart2016halaqa

Embed Code (recommended way)
Embed Code (Iframe alternative)
Please login or signup to use this feature.
Tags: dershalaqa

ALLAH’IN ADIYLA YAŞAMAK okumasi 19. hafta Sali dersi.
------------------------------------------
NOT: Sali ve Persembe gunleri Turkiye saatiyle aksam 6:30-8:00'ta iA duzenli devam eden derslerimize veya Esma calismamiza canli katilmak icin Carsamba aksam 5:00'ten 6 ya da 8'e kadar cocuk/yasli, kadin/erkek vs herkes ha-mim.org/live linkine girebilir.
------------------------------------------
"Allah'in adiyla yasamak" okumasi 1. hafta (9/2) (2Eylul) Crs dersinin linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/922015halaqa-ogle
Ders Crs'dan Sali'ya alindi.
Bir onceki (18.hafta) Sali dersinin (1 Mart) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/1mart2016halaqa#
Bir sonraki (20. hafta) Sali dersinin (15 Mart 2016) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/3152016halaqa
------------------------------------------
Bugun calistigimiz parcanin Turkce cevirisi asagida. Yazinin tamaminin Ingilizce orijinali bu linkte:
http://pan-cck.blogspot.com/2015/04/living-in-name-of-god.html
------------------------------------------
Dersimize duasiyla basladik.

Asagida gecen hafta okuyup bu hafta daha detayli calistigimiz paragraflar mevcut:
>>>
Bu ayetler çok güzel çünkü hem her şeyin tesbih edişiyle hem ilahi isimlerle-özellikleriyle ve esmai ilahi sadece Allah a aitse o zaman sadece ibadet edilebilecek olan tek bir zat olduğunun bağlantısını kurduğu için bu ayetler çok güzel. İşte bu Allah’a %100 vermek, tevhid bu. İşte bu nedenle uluhiyyetin tevhidi (birliği), Allah birdir demek yeterli değildir. Rububiyetin tevhidi, Rab olanın, her şeyin ihtiyacını giderenin de bir olduğunu düşünmemiz lazım. Sadece bir yaratıcı var demek değil ama bütün esmai ilahide birlik bulmak. Allah bir, cemil olan bir, hakim olan bir… gibi. Yoksa o yaratıcı evet, ama ben yine de şundan bundan korkuyorum diyebiliyorum sanki o bu şu benim hayatım üzerinde kontrol sahibiymiş gibi.

56:96; 69:52; 87:1, 56.74;vakıa suresi: <<Şu halde büyük yüce Rabbini ismiyle tesbih et.>>

Her şeyin tesbih ettiğini görünce ne yapıyoruz? O halde şimdi her şeye sende katıl. Bu ayetlerin bir tefsirinde diyor ki, bir orkestra gibidir, her şey- herkes isimlerini zikrediyor-Allah’ın özelliklerini ahengi yansıtacak şekilde okumak. Sende bunun farkına vardığın zaman sende buna katılmak istiyorsun. Bu ayet bir davet, onlara katılmak ,onlarla beraber zikir tesbih etme daveti. (yani bütün evrenle beraber)

13:13 Rad Suresi: <<Gök gürültüsü O nu hamd ile tesbih eder. >>

Gök gürültüsünü duyduğunuz zaman yağmurun habercisidir ve yağmuru da Rahmet ile bağdaştırırız. O halde gök gürültüsünü duyduğumuz zaman korku yerine Allah’ın yüceliğini hissederiz-anarız. Bu ayet aynı zamanda şu anlamı da ifade eder, eğer tesbihi düzgün yapıyorsan, o zaman bu benim O'nu hamd etmeme (Övgü), Sen bilensin, Sen çok güzelsin, Sen çok cömertsin… diye O'nu hamd etmeme yol açmalı.

{Cemali İsimleri: Güzelliği; Celali İsimleri: Yüceliği}

Tesbih bizi hamda götürür.

21:79 Enbiya Suresi: <<Biz bunu bu hükmü Süleyman a kavrattık, her birine hüküm ve ilim verdik. Davud ile birlikte tesbih etsinler diye dağlara ve kuşlara boyun eğdirdik. Bunları yapanlar biz idik.>>

38:18 Sad Suresi: <<Doğrusu biz dağlara boyun eğdirdik. Akşam ve sabah kendisiyle birlikte Allah’ı tesbih ederlerdi.>>

Davud (as) tek başına tesbih yapmıyor ama bunu dağlarla ve kuşlarla beraber yapıyor. Üzerine durulup düşünülmesi gereken bir şey. Bütün güzellikler, güzel yaklaşımlar O’na aittir. Peki bunu ben nasıl bilebilirim? Etrafına bak ve her şeyi incele hepsi te/’sbih ediyorlar. Hiçbir şey kendisindeki özellikleri kendisine mal etmiyor. Bu özellikleri kendilerine aidiyet taslamadan-iddia etmeden yansıtıyorlar. (özünü gösteren-özelliklerin nerden geldiğini gösteren aynalar)

Nuh (as) gemisine bindiğinde söylediği şey çok ilginç: 11:41 : dedi ki Ona binin, Onun yüzmesi de demir atması (durmasi) da Allah’ın adıyladır. Süphesiz, benim Rabbim bagislayandir, esirgeyendir." Önce “Bismillah” deyip sonra işimize bakalım demiyor. Bismillah dediğimizde bile bir şekilde bağlantı kopması var, yine de işlerimizi kendi adımıza yapmaya devam ediyoruz. Burada “Bismillah” benim laptop umu duvardaki fişe takmam gibi…Yüzmesi de durması da Allah’ın adıyladır. Başından sonuna kadar sürecin hepsi Allah’ın adıyla bunun farkındalığını taşıdığını gösteriyor. Yani önce “Bismillah” ile başlıyorum ama sanki yaptığım işlerin Bismillah ile alakası yokmuş gibi değil, Nuh (as) ‘ın söylediği. Ayette Alak suresindeki “Bismillah” de oku demiyor; “Allah’ın adıyla oku” diyor.
--------------
Onumuzdeki hafta su paragrafi irdeleyerek calismamiza devam etmek niyetindeyiz:
>>>>>
Dışarıdaki ayetler aynı zamanda enfüsi ayetler (kendimde(n) olan). Ben kendimi dışarıdan bağımsız olarak görürsem ya da dışarıdaki şeyi bağımsız olarak görürsem kendimi o sürecin içinde bulmazsam, bu benim farkındalığımın azlığından ya da farkındalığımın olmayışından. Gerçek şu ki, ben dışarıdaki hiçbir şeyle kendi içimdeki süreçlerden bağımsız olarak muhatap olamam. O yüzden afaki ayetlerle enfüsi ayetler arasında devamlı bir bağlantı var. Yediğim yiyecek yemeden önce sanki dışarıda-benden bağımsız bir şeymiş gibi gözüküyor. Hâlbuki yiyeceği yiyecek olarak tanımlayabilmem için benim ona ihtiyacımın olması lazım. Ben onu yediğim için yiyecek olarak tanımlıyorum. Dışarıda mülakata gittiğim zaman o sanki dışarıda bir şey, ben ondan korkuyorum gibi gözüküyor ya da bir hastalık var ben ona yakalanmaktan korkuyorum gibi algılıyoruz ama bu benim algılayışımdan dolayı bu şekilde görüyorum. Hastalık dediğim şey sadece dışarı da bir şey değil, evet varoluşta dışarıda bir şey, ben o hastalığa yakalanmadıysam benim içimde değil. Benim ona nasıl tepki gösterdiğim, işte o benim algılayışımla ilgili. Bu nedenle Kuran da afaki ve enfüsi ayetler vardır. Dışarda ve kendi içlerinde ayetler-işaretler vardır dediği zaman, dışarıdaki dünyada (ben harici her şey) ufukta ve kendilerinde dedikleri zaman bu iki ayrı grubu- iki ayrı bütünlüğü ifade ediyor demek değil, biri sende biri de dışarıda demek değil. Bunların, iki ayrı grupmuş gibi görünen şeylerin bir arada hemen arka arkaya bahsedilmiş olması onların bir arada var olduğu anlamına gelir. Dışarıda hiçbir ayet yoktur ki benim içimde burada bir şeyle var olmasın. İşte bu nedenle beraber bahsediliyorlar.
<<<<<<
{NOT: cumleler ilk taslak olup da henuz tashih edilmediklerinden dusuk olabilir, sesli kayitta dusuk cumleleri duzeltip aciklamaya calisiyoruz, Ingilizce orijinaliyle de karsilastirma yapilabilir.}
------------------------------------------
Sali derslerinde gecen seneki derslerde altını sıkça çizdiğimiz mana-i harfi bakış açısını yeni bir boyut kazanarak anlamamız açısından bir çalışma yapiyoruz. Bu calisma es iliskilerinden sonra basladigimiz "ahirete iman" konusunu ozumsememize de iA hazirlik ve destek olur. “Allah’a iman” konusunu anlamaya çalıştiğımız "Living in the name of God: Allah’ın Adıyla Bismillah ile Yaşamak" isimli transkripsiyon çalışmasını tamamlamak niyetindeyiz. Bu çalışmada ekteki metnin de yardımı ile, temel olarak, "Yaratan Rabbinin adıyla OKU" mealinde inen ilk Kur’an ayetini nasıl anlayabileceğimizi, bu ayeti yaşamımıza nasıl uygulayabileceğimizi ve "Ikra-OKU” emrinin neyi okumamızı kastettiğini anlamaya çalısiyoruz. Dersler iA Turkce olarak Turkce cevirisi uzerinden yapıliyor ve derslerin hem ses kayıtlarını hem de metnin Türkçe cevirilerini whatsapp grubumuza derslerden sonra yolluyoruz. Orijinal Ingilizce metin: http://pan-cck.blogspot.com/2015/04/living-in-name-of-god.html <<<<Yamina Bouguenaya'nin Virginia'da yaptigi "Living in the Name of God" baslikli sunumunun trankripsiyonu>>>>
ekteki resim Dr Yamina'nin.
------------------------------------------

Licence : CC BY-NC-ND 3.0


Similar Music and Audio

X