Experience YourListen.com completely ad free for only $1.99 a month. Upgrade your account today!

5ocak2016halaqa

Embed Code (recommended way)
Embed Code (Iframe alternative)
Please login or signup to use this feature.
Tags: dershalaqa

ALLAH’IN ADIYLA YAŞAMAK okumasi 10. hafta Sali dersi.
------------------------------------------
NOT: Sali gunleri Turkiye saatiyle aksam 6:30-8:30 ve Persembe gunleri aksam 7-9'da iA duzenli devam eden derslerimize veya Esma calismamiza canli katilmak icin Pazartesi aksam 8:15-9:45 ve Carsamba aksam 6:30-8:00 arasi cocuk/yasli, kadin/erkek vs herkes ha-mim.org/live linkine girebilir.
------------------------------------------
"Allah'in adiyla yasamak" okumasi 1. hafta (9/2) (2Eylul) Crs dersinin linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/922015halaqa-ogle
Ders Crs'dan Sali'ya alindi.
Bir onceki (9.hafta) Sali dersinin (12/29)(29 Aralik) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/12292015halaqa
Bir sonraki (11. hafta) Sali dersinin (12 Ocak 2016) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/12ocak2016halaqa
------------------------------------------
Bugun calistigimiz parcanin Turkce cevirisi asagida. Yazinin tamaminin ingilizce orijinali bu linkte:
http://pan-cck.blogspot.com/2015/04/living-in-name-of-god.html
------------------------------------------
Dersimize Jawshanul Kabeer (Cevsenul Kebir)in sonundaki munajatin (dualarin) ilkini okuyarak basladik.

Asagida gecen hafta okumaya baslayip bu hafta tekrar ettigimiz paragraf ve bu hafta okumaya basladigimiz cumleler mevcut:
>>>
Kuran’ın yaptığı yaradılışa referans vermek ve bize o yaradılıştaki ayetleri nasıl okuyabileceğimize dair rehber olmak ki yaradılışın kendisinde takılıp kalmayalım. Böylece Allah’a geri dönmeye bir aracı olmuş oluyor. İşte bu, kendi içinde kulluğun kendisidir. Böylece ibadet üzerimize yüklenmiş bit yük değil, Allah şu nimetleri nasip etti de bende şu ibadetleri yapıyorum değil. Ben o zaten o yiyecekten lezzet alıyorum ama bu lezzeti Rabbim’e şükre dönüştüren-ibadete dönüştüren o yiyeceğin Rabbimden geldiğinin farkında oluşum. Bunun farkına vardığım zaman duyduğum zaman sevgiyi yiyeceğe değil bizi rızıklandıran Allah’a atfetmiş oluyorum.

Her şeyin bir ayet bir işaret olması demek her şeyin üzerinde Rububiyet (terbiye-ihtiyacını karşılayan demek) mührü var demek. Tevhid genellikle teklik olarak çevriliyor ama teklik Arapçada vahdeh, durağan bir şey ama tevhid süreç, devam eden bir şey, birleştiren bir yapan demek. Çünkü farkındalığım arttıkça her şeyin kaynağının tekliğini birliğinin daha çok farkına varıyorum. Sadece 2 ya da 3 degil demek değil; aynı zamanda bütünleştirmek var. Tevhid, “tamam evet Allah’tan geldi, ama yemeksiz de karnimiz doyabilir mi hic canim?” demek yerine birlemek, bütünleştirmek, bire vermek sureci. Genellikle bu şekilde mantık yürütüyoruz cunku okullarda bize öğretilen mantik bu: Yağmursuz bitkiler büyüyebilir mi? O halde bitkileri yağmur yaptı diyoruz-su hayat verir diyor (gizli şirk/shirk-i khafi). Su nasıl büyütebilir ki kendisinin bile hayatı yokken.

{NOT: cumleler ilk taslak olup da henuz tashih edilmediklerinden dusuk olabilir, sesli kayitta dusuk cumleleri duzeltip aciklamaya calisiyoruz.}
>>>
Bugunku konusmamizin cok kisa bir ozeti:

Icimizdeki seytan bizi devamli gaflet ve dalalet haline cekistirip, gizli sirke dusmemizi ister. Seytan, hasa, "su senin susuzlugunu gideriyor; suyu bulan, bardaga dolduran, agzina goturup yutkunup icen de sensin" diyor. Eger biz, "ey su, susuzlugumu gideren sen degilsin, olamazsin, sen beni ve benim ihtiyaclarimi nereden bilip de nasil karsilamaya kadir olabilirsin? Rezzak olan su degildir"; "nasil ki bogazim sistiginde yutkunamayisima engel olamiyorum, simdi de suyu yutkunan ben degilim," diye tek tek kendi nefsimiz de dahil olmak uzere her bir sebebe, "sonucu yaratan, sonuctaki ozelliklerin kaynagi olan sen degilsin" "la ilaha"; ve "ancak susuzlugumu Tek ve Bir olan, Rezzak olan hem benim hem suyun sahibi olan Rab giderebilir" "butun sonuclari sebepler ile beraber yaratan ancak Musebbibul Esbab'tir (butun sebeplerin sebebi/yaraticisi olandir)" "illAllah" diyerek, boylece seytani sadece kor bir sekilde degil, ama aklimi, kalbimi, tum benligimi tatmin eden bir cevap vererek reddettigimizde, gizli sirkten cikip tevhid (birleme) surecine yani bilincli ubudiyet haline girip, sehadet getirerek, gozlemlerimizle tanik olarak, emniyetle emin olarak, tasdik ederek iA imanimizi arttirma yolunda irademizle sa'y/caba gostermis ve boylece de seytanin yaratilis ve insana musallat edilis amacina, yani imanimizin ve ubudiyet bilincimizin terakkisine hizmet etmesine izin vermis oluruz iA. Aksi takdirde, Seytan'in yularimizi istedigi yere cekmesine izin verdigimizde, sorgulama - arastirma surecine girmedigimizde, kendi atesimizin odunlarini tasimiz oluyoruz.
>>>
------------------------------------------
Sali derslerinde gecen seneki derslerde altını sıkça çizdiğimiz mana-i harfi bakış açısını yeni bir boyut kazanarak anlamamız açısından bir çalışma yapiyoruz. Bu calisma es iliskilerinden sonra basladigimiz "ahirete iman" konusunu ozumsememize de iA hazirlik ve destek olur. “Allah’a iman” konusunu anlamaya çalıştiğımız "Living in the name of God: Allah’ın Adıyla Bismillah ile Yaşamak" isimli transkripsiyon çalışmasını tamamlamak niyetindeyiz. Bu çalışmada ekteki metnin de yardımı ile, temel olarak, "Yaratan Rabbinin adıyla OKU" mealinde inen ilk Kur’an ayetini nasıl anlayabileceğimizi, bu ayeti yaşamımıza nasıl uygulayabileceğimizi ve "Ikra-OKU” emrinin neyi okumamızı kastettiğini anlamaya çalısiyoruz. Dersler iA Turkce olarak Turkce cevirisi uzerinden yapıliyor ve derslerin hem ses kayıtlarını hem de metnin Türkçe cevirilerini whatsapp grubumuza derslerden sonra yolluyoruz. Orijinal Ingilizce metin: http://pan-cck.blogspot.com/2015/04/living-in-name-of-god.html <<<<Yamina Bouguenaya'nin Virginia'da yaptigi "Living in the Name of God" baslikli sunumunun trankripsiyonu>>>>
ekteki resim Dr Yamina'nin.
------------------------------------------

Licence : CC BY-NC-ND 3.0


Similar Music and Audio

X