5Nisan2016Halaqa
00:00
00:00
Embed Code (recommended way)
Embed Code (Iframe alternative)
Please login or signup to use this feature.
Tags: dershalaqa

"Nursi'nin Ser Problemine Vahyi Yaklasimi" okumasi 1. hafta Sali dersi
------------------------------------------
NOT: Sali ve Persembe gunleri Turkiye saatiyle aksam 5:00-6:30'da iA duzenli devam eden derslerimize veya Esma calismamiza canli katilmak icin Carsamba aksam 5:00'ten 6 ya da 8'e kadar cocuk/yasli, kadin/erkek vs herkes ha-mim.org/live linkine girebilir.
------------------------------------------
Bir sonraki (ser problemi konusunun 2. haftasi) Sali dersinin (12Nisan2016) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/12nisan2016halaqa

Bu konudan once Sali dersinde "Allah'in adiyla Bismillah ile yasamak" konusu islenmisti. "Allah'in adiyla yasamak" okumasinin ilk kaydi:
http://yourlisten.com/LoudThinking/922015halaqa-ogle
"Allah'in adiyla yasamak" okumasinin son kaydi (22. haftasi), bir onceki Sali dersinin (gecen hafta, 29 Mart) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/3292016halaqa

"Allah'in adiyla yasamak" konusundan once Sali/Prs derslerinde es/insan iliskileri konusu islenmisti. Es/insan iliskileri konusunun ilk kaydi:
http://yourlisten.com/LoudThinking/4282015-halaqa
Es/insan iliskileri konusundan once yeme-icme konusu islenmisti. Yeme-icme konusunun ilk kaydi:
http://yourlisten.com/LoudThinking/3312015halaqapart1
Yeme-icme konusundan once Pzt/Sali derslerinde oz-deger konusu islenmisti.
Pzt dersinde yalnizca 2 hafta ozet islendi, 2 haftanin ilk kaydi:
http://yourlisten.com/LoudThinking/3162015halaqapart1
Sali dersi ozdeger konusu ilk kaydi:
http://yourlisten.com/LoudThinking/3mart2015halaqapart1
------------------------------------------
Makalenin bugun calistigimiz kisminin Turkce cevirisi asagida. Makalenin tamaminin Ingilizce orijinali bu linkte (ayni makale iki farkli linkte):
https://jsr.shanti.virginia.edu/back-issues/vol-4-no-1-july-2004-the-wisdom-of-job/bediuzzaman-said-nursis-scriptural-approach-to-the-problem-of-evil/
http://www.alwaysreceivingnur.com/writings/the-problem-of-evil-based-on-the-work-of-bediuzzaman-said-nursi/
Makale çevirimizin tamamlanmış kısmı:
http://pan-cck.blogspot.com/2016/09/nursinin-ser-problemine-vahyi-yaklasm.html
------------------------------------------
Dersimize cevsen'den sekine duasi ile basladik.
Asagida bu hafta calistigimiz paragraflar mevcut,
>>>>>>
Nursi’nin Ser Problemine Vahyi Yaklaşımı

Giriş: Nursi’nin Yaşadığı Zamanlar

Şer hergün yüzleştiğimiz bir gerçek. İnsan dünyasının bir parçası. Tahrip edici sonuçları özellikle bizim zamanımızda aşikar olmuştur. Bugün şer gizemiyle ilgili derin içgörü (marifet) kazanmaya geçmişte hiç olmadığı kadar ihtiyaç var. Özellikle bu şer insanın özgür iradesini kullanmasından (insan özgürlüğünün deneyimlenmesinden) ortaya çıktığı için.

Bu makalenin esas amacı Bediüzzaman Saidi Nursi’nin şaheseri Risalei Nur’un(nur mektupları) –ki Kuran vahyinin bir tefsiridir- şer problemine yaklaşımını bu makalede göstermeye çalışıcaz. Bu anlamda nursinin teodisik bir çalışması yoktur. Farklı bağlamlarda bu problem hakkında geniş açıklamalar yazmıştır. Burada bahsedilmesi gereken onun yazdıklarının entelektüel bir teşebbüsün sonucu değil, şahsi olarak yaşadığı problemlerin canlı cevapları olduğudur.

Nursinin çalışmalarının canlılığı ve gizemini anlayabilmek için o çalışmaların hangi şartlar altında yazıldığını bilmek gerekir. Türkiye de halifeliğin kaldırılmasından bir sene sonra doğu anadoluda bir çok ulema ve önemli şahsiyetle birlikte SN de tutuklanmıştı. SN ise batı Türkiye’de ücra bir köye tek başına sürgüne yollanmıştı. Resmi merciler tarafından eziyet görmüş; yaşlı ve hasta iken işkenceli bir sürgünde kalmaya zorlanmıştı. Din hakkında yazdığı için defalarca tutuklanıp mahkemeye çıkarıldı; hapiste tecrit altında tutuldu. Onun yazılarını okuyanlar da kötü muameleye maruz bırakılıp suçsuz yere hapsedildiler. Bu süreç devam ettikçe nursi bu temelsiz ve orantısız haksız durum çok acı verdi fakat çok şey de öğretti. Şunu açıkça görebiliyordu ki inançsızlık insanları zorbalara dönüştürebiliyordu. Kendisinin de kurbanı olduğu inkar, isyan ve onların sonucu olan şerrin doğası üzerine tefekkür etmeye bol bol fırsat buldu. Buna karşın vahye ve tevhide olan imanı (ilahi birlemeyi) sonsuz bir rahmet olarak gördü.

Tevhid gözlüğüyle hiçbir şeyin tesadüfen meydana gelmediğini fark etti. Her şey direkt olarak Rabbi Rahim’in kontrolü altındaydı. İçinde kendisini bulduğu zorlayıcı görünen şartların hakikatini gördü. Sınırsız acziyetinin ve her şeye gücü yeten Rahmet sahibi Rabbine sığınmaya olan mutlak ihtiyacının farkına vardırıldı. O, bu şekilde terbiye ediliyor ve baki hayata hazırlanıyordu. Nasıl ki Yunus as.(2) tevhidin gizemiyle balinanın karnını bir denizaltına dönüştürdü; Nursi’de hapsihaneyi medrese-i Yusufiyye’ye (3) dönüştürebildi. Böylece ıstıraplarının üstesinden gelebildi ve Rabbi Rahim’inin huzurunda kalabildi. Ve böylece çok derin bir yalnızlık ve yabancılık hissini aşabildi; bu hislerin ötesine geçebildi. Allah’a tevekkül ederek (güvenerek) tam bir neşe ve teselli buldu. Kendi hayatıyla şahitlik etti ki “O’nu bulan her şeyi bulur; O’nu bulmayan hiçbir şey bulmaz. Bulsa da başına bela bulur.” (4) İşte bu çok acı verici şartlar altında hayatı çok bereketli oldu. Binlerce kişi tarafından dağıtılıp okunan Risale-i Nur’u yazdı. Nursi onların baki hayatını kurtardı. Onlara kötülüğü yenmeyi; şerri nasıl alt edebileceklerini, her koşul altında mutluluk ve huzuru nasıl elde edebileceklerini öğretti.

Nursi duygularını yazdı. Onun şer problemine ve acı çekmeye getirdiği cevaplar vahyin ve tevhide imanın yardımıyla insanlığın karşı karşıya kaldığı zulmü dert edinip derin düşünmelerinin meyvesiydi. Nursi’nin yazıları yalnızca iman edenlere hitap etmez. Bir bakış açısıyla, insanın içinde yaşadığı şartların anlatımıdır. Yazıları, duyguları ve argümanları bir araya getirir ve onları sadece bir teodisi olmaktan öte, canlı ve güçlü kılan tam da budur. Nursinin hayat tecrübesinin ürünleridir. Bu nedenle okuyucu en gizli duygularının yansımasını onun yazılarında bulabilir.

Bu çalışmanın amacı Nursi’nin şer problemine özgün ve canlı yaklaşımını anlamak ve aslında anlamlandırılabilir/idrak edilebilir olan bir evrende anlam, amaç ve mutluluğa şerrin nasıl süreğen bir tehdit oluşturduğunu ortaya koymak ve bu tehdide çözüm önermektir. Bunun için çalışmalarını tevhid kontekstine oturtmak gereklidir çünkü bütün düşünce sistemi tevhid temeline oturur.

Lehü’l Mülk (Tüm mülk O’na aittir)(5)

“Bütün mülk O’na aittir. Bütün hamdler O’na aittir. O her şeye gücü yetendir.”

Vahiyde Allah’ın varlığı yalnızca apriori (önsel) delillere dayalı değildir. Kuran evreni ilahi birliğe (tevhide) delil gösterir. Her bir varlık Allah’ın vacib’ül vücud oluşunun (vücudunun vacibiyetinin, varlığının gerekliliğinin) ayeti, işaretidir; yapıcısının esmasını (mutlak, mükemmel özellikler)yansıtan ve böylece onu bilinir kılan aynadır. Bu nedenle şerrin varlığından dolayı Allah’ın yokluğunu iddia etmek kolay değildir. İslam geleneğinde şer problemi batı düşüncesinde genellikle işgal ettiği baskın pozisyonda değildir. İslam’da teodisi, ilahi özelliklerin tutarlı algılanmasıyla daha çok ilgilidir. İlahi rahmet, adalet, kudret ve iradeye iman söz konusudur.

Nursi, şer probleminin ancak varlık tanımının ve varlığın esmayla ilişkisinin doğru anlaşılmasıyla çözülebileceğinin farkındaydı. Bunun için ise tevhidin gizemini çözmek gerekir. Tevhid ise evrendeki bütün kemalatın yalnızca ve yalnızca her şeyin yapıcısına ait olduğuna şehadet getirmektir. Bu nedenle Nursi bu konuyu detaylı ve kapsamlı bir şekilde ele almıştır. Aynı zamanda okuyucusunu uyarır ki: Allah’ın varlığını sezgisel olarak kabul etmek gerçek tevhidin ilk basamağı olabilir. Bir sonraki basamak ise her şeyde ve her olayda isim ve sıfatlarıyla Allah’ın marifetine ve nihayetinde Muhabbetullah’a (ilahi aşka) giden bir yol bulmaktır. Böylece gerçek tevhid ile takvaya, her an huzuru ilahinin farkındalığına erişir(6). Zira Kuran’da Allah “semavat” ile sınırlandırılmamıştır. “O gökte de ilah olandır; yerde de ilah olandır.” (43:84) “Biz ona (insana) şah damarından daha yakınız.” (50:16)
<<<<<<
--------------
{NOT: cumleler ilk taslak olup da henuz tashih edilmediklerinden dusuk olabilir, sesli kayitta cumleleri aciklamaya calisiyoruz, Ingilizce orijinaliyle de karsilastirma yapilabilir.}
------------------------------------------
Sali gunleri okudugumuz "Living in the Name of God", Bismillah ile Allah adina yasamak sunumunun transkripsiyonunu calismayi bitirdik. Alhamdulillah, Allah ogrendigimiz hakikatler ile yasamak nasip etsin. http://pan-cck.blogspot.com/2016/05/allahin-adiyla-yasamak.html

5Nisan2016'dan itibaren ayni yazarin, Dr Yamina Bouguenaya'nin Virginia Universitesi'nin akademik yayini olan The Journal of Scriptural Reasoning'de yayinlanan "Bediuzzaman Said Nursi's Scriptural Approach to the Problem of Evil" "Nursi'nin Ser problemine Vahyi Yaklasimi" makalesini calismaya basladik.

Ingilizce metinleri okudugumuz herzamanki gibi dersler iA Turkce olarak, simultane Turkce cevirisi uzerinden yapıliyor ve derslerin hem ses kayıtlarını hem de metnin Türkçe cevirilerini whatsapp grubumuza derslerden sonra yolluyoruz. Orijinal Ingilizce metin: https://jsr.shanti.virginia.edu/back-issues/vol-4-no-1-july-2004-the-wisdom-of-job/bediuzzaman-said-nursis-scriptural-approach-to-the-problem-of-evil/

Hatirlarsaniz Sali derslerinde farkli metin calismaya, Prs derslerine destek olmasi uzere baslamistik. Su ana kadar okudugumuz makalede Allah'a iman konusunu ve mana-i harfi bakis acisini calismis olduk. Prs dersinde bunlarin uzerine insa edilen ahirete iman konusunu calismaya devam etmekteyiz. Daha sonra bunlarin uzerine iA insa edilecek kadere iman, ezeliyet, cuzi irade, niyet kavramlarina yogunlasip, son olarak da ser problemine kesin, nefislerimizi ikna edici, anlasilabilir bir cevap uretebilmek duasindayiz. Sali dersindeki makale calismalarimizin bu sonuca giderken bize iA yardimci olacagini dusunuyoruz.
***********
ekteki resim Dr Yamina'nin ya da makalenin basildigi dergi sayisinin.
----------------------------------------

Licence : CC BY-NC-ND 3.0


X