5.5.2015halaqa
00:00
00:00
Embed Code (recommended way)
Embed Code (Iframe alternative)
Please login or signup to use this feature.

es/insan iliskileri konusu 2. hafta Sali dersi
Gecen haftanin Sali dersinin (4/28/2015) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/4282015-halaqa
Bir sonraki (konunun 3. haftasi) Sali dersinin (5/12/2015) linki:
https://www.youtube.com/watch?v=QOOeVqbz18U&feature=youtu.be

Ayni konunun Crs dersinde biraz farkli islenmis 2. haftasi:
http://yourlisten.com/LoudThinking/6mayis2015

**Evlilik oncesinde es bulma ve tanisma surecinden cok kendini tanima ve hazirlama sureci
--->"Uhuvvet Risalesi"nden "kaderin 3 yonu": 22. Mektub 1. Mebhas 4. Vecih 4. Dustur son kismi tartisildi ve hem gecen hafta hem bu hafta tartisilan kisimlarin konumuzla genel baglantilari kuruldu.
http://erisale.com/#content.tr.2.378

Crs dersinde (6Mayis) ayrica su baslik da islendi (onumuzdeki hafta iA 12 Mayis Sali dersinde de islenir)
**Nikah kontrati (2:282 ayeti)

Bu derste referans verilen butun ayetleri orijinal Arapca ve Asad'in Ingilizce meali ile Turkce mealleri olmak uzere en asagida bulabilirsiniz:
12:24 12:33 12:34 12:53 2:25

Dersten detaylı NOTlar:

Mektubat'tan okudugumuz 4. Dustur, sadece es ilişkileri bağlamında değil, hayatin genelinde bakis acisimizi nasıl değiştirebileceğimiz ve olaylara nasil yaklasacagimizi belirlemesi açısından da onemliydi. Es ilişkileri hayatimizin onemli bir kisminı oluşturduğundan, 4. düstüru ve özellikle de kaderin 3 yonu boyutunu anlamak bizlere pek çok fayda sağlar inşallah.

1. yon: her olayda kadere bakan yon --> "esler birbirinin aynasidir" basliginda onumuzdeki hafta daha detayli islenecek iA. yasadiklarimizda kaderin hissesinin olduğunu bilmek, Allah'ın onlari bizi terbiye etmek icin yasattığına kalben iman etmek, ve olaylara bu yönü ile teslim olmak.

3. yon: kendi nefsimize bakan yon ---> "baskasina gicik gittigimizde aslinda kendimize kiziyoruz/kendimizi begenmiyoruz" basligi altında ileride islenecek iA: Kendi nefsimizde gormedigimiz ya da gormek istedigimiz yonlerimizi esimiz uzerinden gorebiliriz.

2. yon (karsi tarafin nefsine yenilmesi, hataya dusmesi) ve baki kalan kucuk bir hisse ---> daha once yolladığımız alt başlıklar altinda degil ama daha ilerde "merhamet ve sabir" gibi bir baslik altinda konusulacak iA.

"İşte, hayat-ı şahsiyece bu derece muzır olan adâvete ve fikr-i intikama, eğer şahsını seversen yol verme ki kalbine girsin." ---> İlişkilerimizde "nefsani gurur yerine izzetli muhabbet"i esas almamız gerektiği basligi altinda islenecek iA. Kendi izzetini korurken adavet ve intikam fikrine kapilmayarak (sen bana 1 yaparsan ben sana 3 yaparim gibi), izzetli bir Abdullah ve Halifetullah olmak üzerinden ve iliskideki muhabbeti bunun uzerinden kurmak bağlamında konuşulacak inşallah.

--->Mektubatın son paragrafında "eger dersen/elcevap" kisminda değinilen meseleye konumuz açısından tekrar bakacak olursak:

<<<Sû-i hulk ve fena haslet eseri gösterilmezse ve gıybet gibi şeylerle ve muktezasıyla amel edilmezse, kusurunu da anlasa, zarar vermez. Madem ihtiyar senin elinde değil, vazgeçemiyorsun. Senin, mânevî bir nedamet, gizli bir tevbe ve zımnî bir istiğfar hükmünde olan kusurunu bilmen ve o haslette haksız olduğunu anlaman, onun şerrinden seni kurtarır.>>>

Insan olarak sahip olduğumuz meyiller onemli değiller, çünkü nefsimizden dolayi hepimizin kotuye meyli, arzulari, sehvetleri var. Duygularimizi kontrol etmiyoruz bu nedenle önemli olan kusurumuzu anlayip kabul edip bununla amel etmememiz, dusuncelerimizi, bakis acimizi ve tavrimizi secmemiz. Bunlar değiştiğinde Allah duygularimın da değişmesini nasip ediyor. Kötüye meylettiğimizde, bu gelen duygu nefsimden diye düşünerek ve kotu diye kabul ederek amele dökmemek ve susmak inşallah istiğfar hükmündedir. Bizim irademizle hem dusuncelerimizi hem de amellerimizi kontrol etmeye calismak icin dua etmemiz gerekir. Kusurumuzu bilip bu yonde davranmamaliyim diye düşünmek inşallah istigfar hukmundedir. (Yusuf asm ornegi-ayet referanslari asagida: 12:24 12:33 12:34 12:53)

"istighfar etmek, ihsanin bereketi icin dua etmek anlamına da gelir. Yani hem problemlerimizin farkina varabilmemiz ve hem de yuzlesebilmemiz icin Allah'ın bereket nimeti ve ihsani nasip etmesi için dua etmek, istiğfar etmek..."

Ghafara kelimesinin bereket anlami da vardır. İhsan, her yerde iyilik ve guzellik görmek anlamına gelir.

Mektubat'tan okudugumuz bu texti bize genel bir teorik altyapi olusturmasi icin okuduk.

Kendimizi "evlilige nasil hazirlariz" alt basligi:

Evvela evlilige hazirlanmanın insanin kendini tanimasi demek olduğunu anlamak gerekir. Zira, esimizi biz bulmayiz fakat Allah biz hazir oldugumuzda karsimiza cikartir inşallah. Kendi problemlerimi eksikliklerimi belirleyip taniyip neleri nasil düzeltebileceğimi sormam kendimi bu sürece hazırlamam anlamına gelir.

Örneğin;

Kişide var olan bazı pasif kusurlar; hayir diyememe, kendini zulme maruz birakma, onceliklerini belirleyememe, kendini degersiz buldugu için kotu muameleye layik olduğunu düsünme, kendini kulkedisi gibi kucumseme, korkuyla hareket ederken yalan soyleme, iliskiyi korku uzerine kurma, baski gordugunde davranis bozuklugu sergileme,

ve agresif kusurlar: eşini asagilama, kibir, insanları kendinden kucuk gorme, domine etme, kişilere ozel hayat alani tanimama, email/cep telefonu karistirma, guvenmeyip arastirma, saygi gostermeme, herseyin kendi etrafimda donmesini istememe, karşının duygularini ihtiyaclarini anlamama ve ilgilenmeme, karşı tarafı anlamaya calismama/dinlememe, bagirip cagirma, herbirseyine gicik gidip karisma, dinlerken sabırsız davranma , tehdit etme, deger vermeme, dedikodu/evlilik mahremiyetine ozen göstermeme
gibi..

Evlilikten önce bu problemlerin ve sorunlarin farkinda olup bunlari cozmem lazim diye düşünmek evladir, evlendiysem de gec değildir, zararın neresinden dönülürse kardır. Evlilikten önce sorunlarımı çözmeye çalışmamın hikmetleri;

- Kendi problemlerimizin, korkularimizin ve travmalarimızın uzerine evlenmeden once gitmek inşallah Allah'ın önümüze zor bir terbiye cikarmaması için önemlidir. Çünkü benim cozemedigim buyuk bir sorunum varsa, Allah mutlaka birisi vasitasiyla cozdurur, ve hep sorunumun olduğu noktadan birini bana musallat eder, ta ki ben onu cozene kadar, zira Allah Rab'dır, terbiye eder (insanların birbirinin aynasi olması hususu). Canım acıyarak terbiye olmak istemiyorsam, kendimin üzerinde çalışmam gerekir. Fakat dertlerimi görmek ve çözmek gibi bir niyetim yoksa, yaralarımi farketmem, kaçarım. Ama ben kaçsam bile Allah o noktaya vuracak birini nasip eder, benim terbiyem açısından.
---> burasi kadere bakan yonu

Evlilik içinde yada evlenmeden onceki ilişkilerimde (ev arkadasi, is arkadasi vs) niyetim varsa yaşadıklarımın bir terbiye oldugunu gorur ve onları tekâmülüm için vesile yaparim. Fakat aksi takdirde bunlar hep beni buluyor diye sikayet eder dururum. Geri anladığımda ise Allah kaybettiklerimi bana geri verir inşallah (Eyyub asm butun kaybettiklerini, saglik, aile, malmulk, geri vermesi gibi)

Özetle kendini tanimanin onemi:

1) Niyetim varsa terbiye olurum: Sürekli yaralarımıza vuracak durumlarla karsilasmamız kaderi ilahi acisindandır (evlilik oncesi ve sonrasi)
2) Evliligin daha az firtinali gecmesine vesile olur
3) Evlenmeden once evlenecegimiz kisiyi taniyabilmeye ve evlendikten sonra da takdir edebilmeye vesile olur:

"Evlilik oncesi: benim istikametim ne yönde ise yelken de o yonde gider (Su testisi su yolunda kırılır). Ben hayatta ne istedigimden emin olursam inşallah o halde insanlarla karşılaşırım.."

>>>Frekans: Ayni frekanslarda oldugumuz zaman birbirimizi anlarız.

23. Sozde bir antikanın bir eskici pazarında 3-5 paraya satilip gitmesi örneğinde olduğu gibi, birseyin degerini bilebilmek ve takdir edebilmek icin o meziyetin farkinda olmam gerekir. Peki nasil farkinda olurum? Ya ben de o meziyet vardır ya da o meziyeti takdir etme veyahut o meziyete sahip olma arzusu vardır.

Örnegin ben anlayisli bir es ariyorum dedigimiz zaman, anlayisin ne demek oldugunu biliyoruzdur, ya bizde anlayislilik vardır ya da anlayışlı olmayı takdir etme ya da anlayisli olmayi isteme. O meziyetin farkinda olursam, onu takdir edebilirim, çantada keklik muamelesi yapmam. Anlayisli bir insan istiyorsam, kendi anlayisimi ve anlayisli bir es olma potansiyelimi ne kadar cok gelistirirsem insandaki anlayisi da cok daha iyi taniyip takdir edip, şükredebilir ve sukur halinde olabilirim. Mevlana'nın dediği gibi "sen ne soylersen söyle, soylediklerin karsindakinin anladigi kadardir". (Hizir asm dilenci kiliginda gelmesi ve onu bekleyen adamın kendisini tanımamasında olduğu gibi)

>>>>kendimizi taniyor olmak, kendimizdeki ozelliklerin farkinda olmak, genel olarak aradigimizi buldugumuzda, evet budur diye tanimamıza ve takdir etmemize vesile olur inşallah. Bu da evlilige bir on calismadir. <<<

Derste referans verilen ayetler: 12:24 12:33 12:34 12:53 2:25
Yusuf (Joseph) Suresi
وَلَقَدْ هَمَّتْ بِهِ وَهَمَّ بِهَا لَوْلا أَن رَّأَى بُرْهَانَ رَبِّهِ كَذَلِكَ لِنَصْرِفَ عَنْهُ السُّوءَ وَالْفَحْشَاء إِنَّهُ مِنْ عِبَادِنَا الْمُخْلَصِينَ (12:24)

12:24 (Asad) And, indeed, she desired him, and he desired her; [and he would have succumbed] had he not seen [in this temptation] an evidence of his Sustainer's truth: [23] thus [We willed it to be] in order that We might avert from him all evil and all deeds of abomination -for, behold, he was truly one of Our servants. [24]
12:24 (Turkish) Andolsun kadin onu arzulamisti, -eger Rabbinin (zinayi yasaklayan) kesin kanit (burhan)ini görmeseydi- o da (Yusuf da) onu arzulamisti. Böylelikle biz ondan kötülügü ve fuhsu geri çevirmek için (ona delil gönderdik). Çünkü o, muhlis kullarimizdandi.

Yusuf (Joseph)

قَالَ رَبِّ السِّجْنُ أَحَبُّ إِلَيَّ مِمَّا يَدْعُونَنِي إِلَيْهِ وَإِلاَّ تَصْرِفْ عَنِّي كَيْدَهُنَّ أَصْبُ إِلَيْهِنَّ وَأَكُن مِّنَ الْجَاهِلِينَ(12:33)

12:33 (Asad) Said he: "O my Sustainer! Prison is more desirable to me than [compliance with] what these women invite me to: for, unless Thou turn away their guile from me, I might yet yield to their allure [31] and become one of those who are unaware [of right and wrong]."
12:33 (Turkish) (Yusuf) Dedi ki: "Rabbim, zindan, bunlarin beni kendisine çagirdiklari seyden bana daha sevimlidir. Kurduklari düzeni benden uzaklastirmazsan, onlara (korkarim) egilim gösterir, (böylece) cahillerden olurum."

Yusuf (Joseph)

فَاسْتَجَابَ لَهُ رَبُّهُ فَصَرَفَ عَنْهُ كَيْدَهُنَّ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ (12:34)

12:34 (Asad) And his Sustainer responded to his prayer, and freed him from the threat of their guile: [32] verily, He alone is all-hearing, all-knowing.
12:34 (Turkish) Böylece Rabbi, duasini kabul etti ve onlarin hileli düzenlerini kendisinden uzaklastirdi. Çünkü O, isitendir, bilendir.

Yusuf (Joseph)

وَمَا أُبَرِّىءُ نَفْسِي إِنَّ النَّفْسَ لأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ مَا رَحِمَ رَبِّيَ إِنَّ رَبِّي غَفُورٌ رَّحِيمٌ (12:53)

12:53 (Asad) And yet, I am not trying to absolve myself: for, verily, man's inner self does incite [him] to evil, [53] and saved are only they upon whom my Sustainer bestows His grace. [54] Behold, my Sustainer is much forgiving, a dispenser of grace!"
12:53 (Turkish) "(Yine de) Ben nefsimi temize çikaramam. Çünkü gerçekten nefis, -Rabbimin kendisini esirgedigi disinda- var gücüyle kötülügü emredendir. Süphesiz, benim Rabbim, bagislayandir, esirgeyendir."

Al-Baqara (The Cow/Inek) Suresi
وَبَشِّرِ الَّذِين آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ كُلَّمَا رُزِقُواْ مِنْهَا مِن ثَمَرَةٍ رِّزْقاً قَالُواْ هَـذَا الَّذِي رُزِقْنَا مِن قَبْلُ وَأُتُواْ بِهِ مُتَشَابِهاً وَلَهُمْ فِيهَا أَزْوَاجٌ مُّطَهَّرَةٌ وَهُمْ فِيهَا خَالِدُونَ (2:25)
2:25 (Asad) But unto those who have attained to faith and do good works give the glad tiding that theirs shall be gardens through which running waters flow. Whenever they are granted fruits there from as their appointed sustenance, they will say, "It is this that in days of yore was granted to us as our sustenance!"-for they shall be given something that will recall that [past]. [17] And there shall they have spouses pure, and there shall they abide.
2:25 (Turkish) (Ey Muhammed) iman edip salih amellerde bulunanlari müjdele. Gerçekten onlar için altlarindan irmaklar akan cennetler vardir. Kendilerine rizik olarak bu ürünlerden her yedirildiginde: "Bu daha önce de riziklandigimizdir" derler. Bu, onlara, (dünyadakine) benzer olarak sunulmustur. Orada, onlar için tertemiz esler vardir ve onlar orada süresiz kalacaklardir.

Licence : CC BY-ND 3.0


Similar Music and Audio

X