5.24.2016Halaqa
00:00
00:00
Embed Code (recommended way)
Embed Code (Iframe alternative)
Please login or signup to use this feature.
Tags: dershalaqa

"Nursi'nin Ser Problemine Vahyi Yaklasimi" okumasi 7. hafta Sali dersi
------------------------------------------
NOT: Sali ve Persembe gunleri Turkiye saatiyle aksam 5:00-6:30'da iA duzenli devam eden derslerimize veya Esma calismamiza canli katilmak icin Carsamba aksam 5:00'ten 6 ya da 8'e kadar cocuk/yasli, kadin/erkek vs herkes ha-mim.org/live linkine girebilir. Persembe dersi icin, bazi haftalarda ders saatinde kayit yuklemeden, kaydi yapilacak derslere ahirete iman konusuyla ilgili sablon/not hazirlamak, bazi haftalarda da bu hazirliklar uzerinden Prs dersini yapip kayitlari yuklemek istiyoruz. InshaAllah hangi haftalar ders olacagini whatsapp grubumuz uzerinden duyururuz.
------------------------------------------
"Ser problemi" okumasi 1. hafta (5Nisan) Sali dersinin linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/5nisan2016halaqa
Bir onceki 6. haftanin linki 10Mayis:
http://yourlisten.com/LoudThinking/10mays2016halaqa#
Bir sonraki (8. hafta) Sali dersinin (6/14) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/6142016halaqa
------------------------------------------
Makalenin bugun calistigimiz kisminin Turkce cevirisi asagida. Makalenin tamaminin Ingilizce orijinali bu linkte (ayni makale iki farkli linkte):
https://jsr.shanti.virginia.edu/back-issues/vol-4-no-1-july-2004-the-wisdom-of-job/bediuzzaman-said-nursis-scriptural-approach-to-the-problem-of-evil/
http://www.alwaysreceivingnur.com/writings/the-problem-of-evil-based-on-the-work-of-bediuzzaman-said-nursi/
Makale çevirimizin tamamlanmış kısmı:
http://pan-cck.blogspot.com/2016/09/nursinin-ser-problemine-vahyi-yaklasm.html
------------------------------------------
Asagida bu hafta calistigimiz paragraflar mevcut,
>>>>>>
Vücud saf iyilikten ibarettir (hayr-ı mahzdır)

Nursi’ye göre vücud hayr-ı mahzdır; adem ise şerr-i mahzdır. Yokluk kötülükten ibarettir. Kötülük kavramının iyilikten mahrumiyet olarak (privatio boni) algılanması yaygındır. İslam düşünürleri arasında olduğu gibi batı skolastikleri arasında da şer meselesinde bu anlayış tercih edilmiştir. Oysa Nursi bu soruyu tek başına ele almaz; ilahi birleme, tevhid bağlamında ele alır. Varlığın tevhid bağlamında kavranması şer gizeminin iç yüzünü algılayabilmeye yardımcı olur.

Mükemmel ilahi özelliklere, esma-i ilahiye ayna olarak varlık

Nursi’nin görüşüne göre hiç bir şey ve hiç bir olay sergilediği kusursuzluğun kaynağı değildir. Her biri bu kusursuzluğun ancak aynasıdır. Şeyler devamlı değişip öldüğü halde hakikatleri sabit ve bakidir. Güzellikler varlık yüzüne çıkmakta ve varlıktan ayrılmaktadırlar. Buna rağmen ölümsüz bir güzellik, ayna görevi gören bu varlıklarda kendini sergilemeye devam eder. Böylece güzelliğin yaratılmışların kendilerine değil yaratıcılarına ait olduğunu kanıtlar. Işığın ışık kaynağından gelmesi gibi güzelliğin de güzel olandan geldiği muhakkaktır. Sonuç olarak varlıktaki tüm güzellik ve kusursuzluğun, yansıttıkları mükemmel ilahi özelliklerin anlam ve hakikatindeki güzellik ve kusursuzluktan geldiği anlaşılır.26 Böylece varlıklar, mümkünlükleriyle* “Allah ki O’ndan başka ilah yoktur. En güzel isimler, en yüce nitelikler O’nundur” (20:8)27 ayetinin anlamına işaret ederler.

*privatio boni: “İyiliğin yokluğu”. Kötülüğün, hakikatı olmadığı için, iyilik gibi bir mevcudiyet olarak düşünülmesinin yanılgı olduğunu öne süren teolojik doktrin. Aksine kötülük, iyiliğin yokluğu, yahut iyilikten mahrumiyettir (privatio).
*”mümkün varlık”ların varlığı Vacibül Vücud’un onların varlığını tercih etmesi koşuluna bağlıdır. Vacib-ül Vücud ise mümkün varlıkların varlığını açıklayabilmek için varlığı zorunlu olandır.
*Mümkün Varlık: Varlığı Vacib’ül Vücud’un tercihine, Iradesine bağlı olan.
<<<<<<
>>>>>>
--------------
{NOT: cumleler ilk taslak olup da henuz tashih edilmediklerinden dusuk olabilir, sesli kayitta cumleleri aciklamaya calisiyoruz, Ingilizce orijinaliyle de karsilastirma yapilabilir.}
------------------------------------------
Sali gunleri okudugumuz "Living in the Name of God", Bismillah ile Allah adina yasamak sunumunun transkripsiyonunu calismayi bitirdik. Alhamdulillah, Allah ogrendigimiz hakikatler ile yasamak nasip etsin. http://pan-cck.blogspot.com/2016/05/allahin-adiyla-yasamak.html

5Nisan2016'dan itibaren ayni yazarin, Dr Yamina Bouguenaya'nin Virginia Universitesi'nin akademik yayini olan The Journal of Scriptural Reasoning'de yayinlanan "Bediuzzaman Said Nursi's Scriptural Approach to the Problem of Evil" "Nursi'nin Ser problemine Vahyi Yaklasimi" makalesini calismaya basladik.

Ingilizce metinleri okudugumuz herzamanki gibi dersler iA Turkce olarak, simultane Turkce cevirisi uzerinden yapıliyor ve derslerin hem ses kayıtlarını hem de metnin Türkçe cevirilerini whatsapp grubumuza derslerden sonra yolluyoruz. Orijinal Ingilizce metin: https://jsr.shanti.virginia.edu/back-issues/vol-4-no-1-july-2004-the-wisdom-of-job/bediuzzaman-said-nursis-scriptural-approach-to-the-problem-of-evil/

Hatirlarsaniz Sali derslerinde farkli metin calismaya, Prs derslerine destek olmasi uzere baslamistik. Su ana kadar okudugumuz makalede Allah'a iman konusunu ve mana-i harfi bakis acisini calismis olduk. Prs dersinde bunlarin uzerine insa edilen ahirete iman konusunu calismaya devam etmekteyiz. Daha sonra bunlarin uzerine iA insa edilecek kadere iman, ezeliyet, cuzi irade, niyet kavramlarina yogunlasip, son olarak da ser problemine kesin, nefislerimizi ikna edici, anlasilabilir bir cevap uretebilmek duasindayiz. Sali dersindeki makale calismalarimizin bu sonuca giderken bize iA yardimci olacagini dusunuyoruz.
***********
ekteki resim Dr Yamina'nin ya da makalenin basildigi dergi sayisinin.
----------------------------------------

Licence : CC BY-NC-ND 3.0


Similar Music and Audio

X