4.20.2015halaqa
00:00
00:00
Embed Code (recommended way)
Embed Code (Iframe alternative)
Please login or signup to use this feature.
Tags: halaqaders

yeme icme konusu 4. ve son hafta. Pzt dersi.

Bugun gecen Pzt yetismeyen birkac noktaya deginildi. Son uc haftanin Pzt (30Mart&8Nisan&13Nisan) derslerinin linkleri notlarla beraber:
https://www.youtube.com/watch?v=wN7b9o3-FKw
http://yourlisten.com/LoudThinking/8nisan2015halaqa
http://yourlisten.com/LoudThinking/4132015halaqa

Ayni konunun Sali dersinde biraz farkli islenmis 1. 2. 3. ve 4. haftalari:
http://yourlisten.com/LoudThinking/3312015halaqapart1
http://yourlisten.com/LoudThinking/3312015halaqapart2
http://yourlisten.com/LoudThinking/7nisan2015halaqa
http://yourlisten.com/LoudThinking/4142015dersi
http://yourlisten.com/LoudThinking/4212015halaqa

Bu konudan sonra "es iliskileri" konusuna gecildi:
http://yourlisten.com/LoudThinking/4282015-halaqa

**Allah razi olsun bir arkadas konunun ilk haftasinda Vakia Suresi ile ilgili konusulanlara eklenmek uzere Tevilat isimli tefsirden alinti paylasti-her ayetin sonsuz anlamlari oldugundan farkli yorumlar birbirini iA curutmez...-:

ثُلَّةٌ مِّنَ الْأَوَّلِينَ (56:13)

وَقَلِيلٌ مِّنَ الْآخِرِينَ (56:14)

13-Çoğu öncekilerdendirler.
14- Birazı da sonrakilerdendir.
>>Bunların “Çoğu…” büyük bir topluluğu “ öncekilerden…”dirler. Ruh saflarının en önünde, ezelde ilk inayet ehli olan mahbuplardır onlar. “Birazı da sonrakilerdendir.” Mertebeleri mahbupların mertebesinden daha aşağı, ikinci safta yer alan muhiplerdir. Bunların az olarak nitelendirilmelerinin nedeni muhip (seven) kimselerin nadiren isteklerine kavuşmalarıdır. Buna karşılık mahbup (sevilen) kimse, kemalin son noktasına kadar ulaşır. Muhip olanların çoğunluğu sıfat cennetlerinde mutlular derecelerinde dururken mahbupların tümü ise gayelerin en son noktasına ulaşmış olarak zat cennetindedirler.
Bu yüzden Rasulullah (s.a.v) bu ayetle ilgili olarak şöyle buyurmuştur: “Burada sözü edilen her iki topluluk da bütünüyle benim ümmetimdendirler.” Yani öncekiler daha önce gelip geçmiş ümmetlerden, sonrakiler de Rasulullah’ın (s.a.v) ümmetindendirler, gibi bir anlam söz konusu değildir. Bilakis, bunun tersi (öncekilerin Hz. Rasulullah’ın ümmetinden, sonrakilerin de önceki ümmetlerden olması) daha doğrudur. Ya da kastedilen anlam şudur: Bunların bir grubu bu
ümmetin ilkleridir ki Nebiyi görmüş, onun zamanında vahyin tazeliğini yaşayan veya onun zamanına yakın bir dönemde yaşayıp sahabesini gören tabiinden olan kimselerdir. Diğerleri ise davet devrinin sonlarında, Mehdi’nin (a.s) zuhur etmesine yakın bir dönemde yaşayıp üzerlerinde uzun zaman geçtiği için kalpleri katılaşan kimselerdir. Mehdi’nin (a.s) zamanında yaşayan kimseler değildir elbette. Çünkü öne geçenler, Mehdi’nin zamanında çok olurlar. Onlar büyük kıyamet ashabı, keşif ve zuhur ehlidirler.<<

Licence : CC BY-ND 3.0


Similar Music and Audio

X