Experience YourListen.com completely ad free for only $1.99 a month. Upgrade your account today!

4.14.2016halaqa

Embed Code (recommended way)
Embed Code (Iframe alternative)
Please login or signup to use this feature.
Tags: dershalaqa

ahirete iman konusu 20. hafta Persembe dersi.
------------------------------------------
NOT: Sali ve Persembe gunleri Turkiye saatiyle aksam 5:00-6:30'ta iA duzenli devam eden derslerimize veya Esma calismamiza canli katilmak icin Carsamba aksam 5:00'ten 6 ya da 8'e kadar cocuk/yasli, kadin/erkek vs herkes ha-mim.org/live linkine girebilir.
------------------------------------------
ahirete iman konusu 1. hafta (5Kasim2015) Prs dersinin linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/5kasim2015halaqa
Gecen haftanin (19.hafta) Prs dersinin (7Nisan2016) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/7nisan2016halaqa#
Bir sonraki (konunun 21. haftasi) Prs dersinin (21Nisan2016) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/4212016halaqa
------------------------------------------
Baslangictaki dua .

Bugun calistigimiz metnin linki:
http://www.erisale.com/#content.tr.4.285 son iki paragraftan
http://www.erisale.com/#content.tr.4.288 ilk paragrafina kadar okuduk.
------------------------------------------
DERS NOTLARI:

Asma: Tekvir Sûresi, 81:10 "sahifeler acildiginda" diyor sadece, amel kelimesi ayette yok. Evvel, Ahir, Zahir, Batin isimlerinin bu ayetle baglantisini dusunelim.

Elif tarafindan serhedilen Hatice'nin notlari:

Şehadet alemi var ve oradaki gözlemlerimiz bir yaratıcı olduğunu bize söylüyor ve tüm mahlukat birer ayet olarak o yaratıcının varlığına işaret ediyor. Yani kendilerinin tek başına bir anlamı yok. Ve bu yaratıcı merhametli sanatli bunları söyledi zaten şimdiye kadar.

Ama bir de evvel ve ahir burada anlatmaya başladığı gibi. O zaman iki şeyin iknasi var biri yaratıcının bu kainatı boşa yaratmadığını işaretleri ve aciklamasi ve birde ahiretin nasıl bu dünyada ki varlık üzerinden okunacağı. İşte batın ve zahir kısmı burada hem koruyuculuk hifziyet ile yeniden yaratmaya ve hemde insanın ve yaratılisin özüne dair birşeyler söylüyor. Nasıl? Yeryüzünde görülen oluşan herşey her eylem her nesne aslında bir hakikatin bir gerçekliğin dışa vurumu.

Hakikat sabit, değişmez ve evrensel bu yuzden içte çünkü hakikatler içten dışa doğru tezahür ediyor nesnelerin oluşu böyle gerçekleşiyor . Burada ki çekirdek örneği mesela bunun bir açıklaması, hakikati çekirdek halden dışa doğru tezahür ediyor. Fakat dışta görülen herşey bir görüntü yani asıl kaynağı içte. Dolayısıyla içtekini bilirsek ancak dışta tezahür eden oluşların sırlarını çözebiliyoruz. Ve çok ilginç bu insan içinde böyle. O nedenle dışta gördüğümüz şey bir sonuç, sebep değil, hakiki sebep içte batinda.

Buradaki ismi ahirete iman eşliğinde düşündüğümüzde ise şu düşündürüluyor bana, çekirdegin batininda bir hakikat var ve bu hakikat evvel isminin de tezahürü ile kendisinde gizlenen tüm programı zahire çıkarıyor. Sonra bu zahir ölüyor ve tekrar çıkarılıyor dongusel olarak. Ancak mana batin ölmüyor insanda da aynen bu şekilde. İşte bu batının hakikati üzerinde düşünmek şunu insana farkettiriyor sanki, işte ahiret zahirin biçim değiştirdiği ama anlamın korunduğu yer.

Çekirdek üzerinden de sanki bu korunmusluga vurgu var. Çünkü onun içindeki hakikat ne ise cismi form değiştirse de her yıl yeniden vücut buluyor. Ağaç büyüyor uzuyor değişiyor ama hakikati her yıl döngüsel olarak zuhur ediyor. İnsana bunun üzerinden anlatılan muhteşem bir ders var. Çünkü insanın da hakikati içinde. Bu hakikat cisimlestiginde bedenle ruh arasında bir bağ var tıpkı çekirdek ve ağaçta olduğu gibi.

O zaman 'ondan geldik ona dönüyoruz'u bizim anlayabileceğimiz şekilde anlatmış olmuyor mu burada? Evvel Ahir Zahir Batin isimleri ve ağaç metaforu buraya baglaniyor.

Asma: "Bu dunya ahiretin tarlasidir."
Gonul hanim: "Ben kulumun zannı üzereyim. Beni nasıl tanırsa öyle muâmele ederim."
------------------------------------------
Ayrica yandaki resmin uzerine sag tiklayip 'open image in new tab/page' yahut 'save image as' derseniz bugun okudugumuz paragraflari oradan da iA takip edebilirsiniz ama yukaridaki erisale linkinde ayrica interaktif bir osmanlica turkce sozluk var, yani mouse'i uzerine getirince kelimenin karsiligi gorunuyor.

Licence : CC BY-NC-ND 3.0


Similar Music and Audio

X