3Mayis2016halaqa
00:00
00:00
Embed Code (recommended way)
Embed Code (Iframe alternative)
Please login or signup to use this feature.
Tags: dershalaqa

"Nursi'nin Ser Problemine Vahyi Yaklasimi" okumasi 5. hafta Sali dersi
------------------------------------------
NOT: Sali ve Persembe gunleri Turkiye saatiyle aksam 5:00-6:30'da iA duzenli devam eden derslerimize veya Esma calismamiza canli katilmak icin Carsamba aksam 5:00'ten 6 ya da 8'e kadar cocuk/yasli, kadin/erkek vs herkes ha-mim.org/live linkine girebilir.
------------------------------------------
"Ser problemi" okumasi 1. hafta (5Nisan) Sali dersinin linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/5nisan2016halaqa
Bir onceki 4. haftanin linki 26Nisan:
http://yourlisten.com/LoudThinking/042616-halaqa#
Bir sonraki (6. hafta) Sali dersinin (5/10) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/10mays2016halaqa
------------------------------------------
Makalenin bugun calistigimiz kisminin Turkce cevirisi asagida. Makalenin tamaminin Ingilizce orijinali bu linkte (ayni makale iki farkli linkte):
https://jsr.shanti.virginia.edu/back-issues/vol-4-no-1-july-2004-the-wisdom-of-job/bediuzzaman-said-nursis-scriptural-approach-to-the-problem-of-evil/
http://www.alwaysreceivingnur.com/writings/the-problem-of-evil-based-on-the-work-of-bediuzzaman-said-nursi/
Makale çevirimizin tamamlanmış kısmı:
http://pan-cck.blogspot.com/2016/09/nursinin-ser-problemine-vahyi-yaklasm.html
------------------------------------------
Asagida bu hafta calistigimiz paragraflar mevcut,
>>>>>>
Rahmeti her şeyi kuşatır
Kuran’da en çok geçen ilahi isim rahmettir. 14 Kuran der ki: كَتَبَ رَبُّكُمْ عَلَى نَفْسِهِ الرَّحْمَةَ
“Rabbiniz rahmet ve merhameti kendisine kanun edinmiştir” (6:54). Bu ifade 6:12 ayetinde de geçer ve her iki ayette de Allah’ın rahmet ve merhameti kastedilmiştir.
İlahi isimlerden başka hiçbiri buna benzer biçimde tarif edilmemiştir. İlahi rahmetin sıradışı özelliği 7:156 ayetinde daha da çok vurgulanmıştır. وَرَحْمَتِي وَسِعَتْ كُلَّ شَيْءٍ “Rahmetim her şeyi kuşatır”. Vahyin izinde giderek, Nursi yazılarında rahmet temasını kullanır. Bütün canlıların ve özellikle de insanın ihtiyaçlarını karşıladığı evrenin uyum içinde düzenlenmesinde İlahi merhametin kendini nasıl gösterdiğini anlatır. Çok çeşitli canlı türleri var oluyorlar ve bu dünya hayatına geliyorlar; ve her biri, özellikle de yeni gelen yavrular son derece tertipli ve intizamlı bir şekilde beslenip büyütülmektedirler. Hikmete en uygun ve elverişli şekilde farklı formlarda giydirilmişler; çeşitli kullanım ve faydaları temin edecek her türlü duyu ve yetenekle donatılmışlardır. Ayrıca ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarına dair ilham alırlar. Bütün bunlar merhametli Yapıcı’larının onları gördüğünü, bildiğini, duyduğunu ortaya koyar.15 O’nun rahmet ve hikmeti o kadar kuşatıcıdır ki; bir sineğin dahi hayat hakkı merhametle korunur.16 Böylece en basit bir canlının en ufak bir ihtiyacı dahi en özenli ve beklenmedik şekilde karşılanır. 17

14- Kuran’ın 114 suresinden biri hariç hepsi Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla ibaresiyle başlar. Allah’ın rahmet isimleri Kuran’da 288 defa geçer. “Rahmet” kelimesi de ayrıca 114 defa geçer.

Not: Her şeyin Rahmet üzerine yaratıldığı konusunda ne kadar mutmain olursak, bize sevdirilmeyen olaylardaki Hikmet’i ve Rububiyet’i ve dolayısıyla Rahmet’i görme ihtimalimiz o kadar artar.
*Rububiyet: Canlıların bir amaca doğru aşamalardan geçirilerek büyütülüp yetiştirilmesi, terbiye edilmesi, ihtiyaçlarının karşılanması, korunup kollanması..)
<<<<<<
--------------
{NOT: cumleler ilk taslak olup da henuz tashih edilmediklerinden dusuk olabilir, sesli kayitta cumleleri aciklamaya calisiyoruz, Ingilizce orijinaliyle de karsilastirma yapilabilir.}
------------------------------------------
Sali gunleri okudugumuz "Living in the Name of God", Bismillah ile Allah adina yasamak sunumunun transkripsiyonunu calismayi bitirdik. Alhamdulillah, Allah ogrendigimiz hakikatler ile yasamak nasip etsin. http://pan-cck.blogspot.com/2016/05/allahin-adiyla-yasamak.html

5Nisan2016'dan itibaren ayni yazarin, Dr Yamina Bouguenaya'nin Virginia Universitesi'nin akademik yayini olan The Journal of Scriptural Reasoning'de yayinlanan "Bediuzzaman Said Nursi's Scriptural Approach to the Problem of Evil" "Nursi'nin Ser problemine Vahyi Yaklasimi" makalesini calismaya basladik.

Ingilizce metinleri okudugumuz herzamanki gibi dersler iA Turkce olarak, simultane Turkce cevirisi uzerinden yapıliyor ve derslerin hem ses kayıtlarını hem de metnin Türkçe cevirilerini whatsapp grubumuza derslerden sonra yolluyoruz. Orijinal Ingilizce metin: https://jsr.shanti.virginia.edu/back-issues/vol-4-no-1-july-2004-the-wisdom-of-job/bediuzzaman-said-nursis-scriptural-approach-to-the-problem-of-evil/

Hatirlarsaniz Sali derslerinde farkli metin calismaya, Prs derslerine destek olmasi uzere baslamistik. Su ana kadar okudugumuz makalede Allah'a iman konusunu ve mana-i harfi bakis acisini calismis olduk. Prs dersinde bunlarin uzerine insa edilen ahirete iman konusunu calismaya devam etmekteyiz. Daha sonra bunlarin uzerine iA insa edilecek kadere iman, ezeliyet, cuzi irade, niyet kavramlarina yogunlasip, son olarak da ser problemine kesin, nefislerimizi ikna edici, anlasilabilir bir cevap uretebilmek duasindayiz. Sali dersindeki makale calismalarimizin bu sonuca giderken bize iA yardimci olacagini dusunuyoruz.
***********
ekteki resim Dr Yamina'nin ya da makalenin basildigi dergi sayisinin.
----------------------------------------

Licence : All Rights Reserved


Similar Music and Audio

X