Experience YourListen.com completely ad free for only $1.99 a month. Upgrade your account today!

3.15.2016halaqa

Embed Code (recommended way)
Embed Code (Iframe alternative)
Please login or signup to use this feature.
Tags: dershalaqa

ALLAH’IN ADIYLA YAŞAMAK okumasi 20. hafta Sali dersi.
------------------------------------------
NOT: Sali ve Persembe gunleri Turkiye saatiyle aksam 6:30-8:00'ta iA duzenli devam eden derslerimize veya Esma calismamiza canli katilmak icin Carsamba aksam 5:00'ten 6 ya da 8'e kadar cocuk/yasli, kadin/erkek vs herkes ha-mim.org/live linkine girebilir.
------------------------------------------
"Allah'in adiyla yasamak" okumasi 1. hafta (9/2) (2Eylul) Crs dersinin linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/922015halaqa-ogle
Ders Crs'dan Sali'ya alindi.
Bir onceki (19.hafta) Sali dersinin (8 Mart) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/8mart2016halaqa#
Bir sonraki (21. hafta) Sali dersinin (22 Mart 2016) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/3222016halaqa
------------------------------------------
Bu derste ilgili bir konuyu baska bir metin uzerinden calistik, diger haftalarda normalde calistigimiz parcanin Turkce cevirisi asagida. Yazinin tamaminin Ingilizce orijinali bu linkte:
http://pan-cck.blogspot.com/2015/04/living-in-name-of-god.html
------------------------------------------
Dersimize Uways al-Qarani'nin (Veysel Karani munacat) munajat duasiyla basladik.

Asagida bu hafta calistigimiz link mevcut:

Meryem oglu Isa asm'in Kelimetullah olusu, Kur'an'in Kelamullah olusu ve kainattaki herbir seyin ayetler olusu arasindaki baglantilari irdelerken su linke denk geldik:
http://www.sorularlaislamiyet.com/article/10755/kur-an-i-kerim-de-hz-isa-as-a-kelam-ismi-verildigine-gore-hz-isa-da-mahluk-degildir-denilebilir-mi-kur-an-da-gecen-kelimetullah-kavrami-ne-demektir.html
>>>
Ozellikle Meryem Suresi 88-92. Ayetlerine kalben ve aklen yogunlasip, ayetlerin dunyamizdaki acilimlarini kesfedip irdelemeye, ve su anda ve burda bize nasil inzal olduklarinin ornek demosunu yapmaya calistik.. (Kur'an'i tarihsel konteksti icinde alirken, o kontekst icinde bogulmadan kendime ve su anima getirebilmek.)

“‘Rahman çocuk edindi’ dediler. Andolsun ki siz, pek çirkin bir şey ortaya attınız. Onlar o Rahman olan Allah’a çocuk iddia ettiler diye, bu sözden dolayı neredeyse gökler parçalanacak, yer yarılacak, dağlar dağılıp çökecekti. Halbuki Rahman olan Allah’a çocuk isnat etmek aslâ yakışmaz.” (Meryem: 88-92)
-------------
Onumuzdeki hafta su paragrafi irdeleyerek ana metnimize kaldigimiz yerden devam etmek niyetindeyiz:
>>>>>
Dışarıdaki ayetler aynı zamanda enfüsi ayetler (kendimde(n) olan). Ben kendimi dışarıdan bağımsız olarak görürsem ya da dışarıdaki şeyi bağımsız olarak görürsem kendimi o sürecin içinde bulmazsam, bu benim farkındalığımın azlığından ya da farkındalığımın olmayışından. Gerçek şu ki, ben dışarıdaki hiçbir şeyle kendi içimdeki süreçlerden bağımsız olarak muhatap olamam. O yüzden afaki ayetlerle enfüsi ayetler arasında devamlı bir bağlantı var. Yediğim yiyecek yemeden önce sanki dışarıda-benden bağımsız bir şeymiş gibi gözüküyor. Hâlbuki yiyeceği yiyecek olarak tanımlayabilmem için benim ona ihtiyacımın olması lazım. Ben onu yediğim için yiyecek olarak tanımlıyorum. Dışarıda mülakata gittiğim zaman o sanki dışarıda bir şey, ben ondan korkuyorum gibi gözüküyor ya da bir hastalık var ben ona yakalanmaktan korkuyorum gibi algılıyoruz ama bu benim algılayışımdan dolayı bu şekilde görüyorum. Hastalık dediğim şey sadece dışarı da bir şey değil, evet varoluşta dışarıda bir şey, ben o hastalığa yakalanmadıysam benim içimde değil. Benim ona nasıl tepki gösterdiğim, işte o benim algılayışımla ilgili. Bu nedenle Kuran da afaki ve enfüsi ayetler vardır. Dışarda ve kendi içlerinde ayetler-işaretler vardır dediği zaman, dışarıdaki dünyada (ben harici her şey) ufukta ve kendilerinde dedikleri zaman bu iki ayrı grubu- iki ayrı bütünlüğü ifade ediyor demek değil, biri sende biri de dışarıda demek değil. Bunların, iki ayrı grupmuş gibi görünen şeylerin bir arada hemen arka arkaya bahsedilmiş olması onların bir arada var olduğu anlamına gelir. Dışarıda hiçbir ayet yoktur ki benim içimde burada bir şeyle var olmasın. İşte bu nedenle beraber bahsediliyorlar.
<<<<<<
{NOT: cumleler ilk taslak olup da henuz tashih edilmediklerinden dusuk olabilir, sesli kayitta dusuk cumleleri duzeltip aciklamaya calisiyoruz, Ingilizce orijinaliyle de karsilastirma yapilabilir.}
------------------------------------------
Sali derslerinde gecen seneki derslerde altını sıkça çizdiğimiz mana-i harfi bakış açısını yeni bir boyut kazanarak anlamamız açısından bir çalışma yapiyoruz. Bu calisma es iliskilerinden sonra basladigimiz "ahirete iman" konusunu ozumsememize de iA hazirlik ve destek olur. “Allah’a iman” konusunu anlamaya çalıştiğımız "Living in the name of God: Allah’ın Adıyla Bismillah ile Yaşamak" isimli transkripsiyon çalışmasını tamamlamak niyetindeyiz. Bu çalışmada ekteki metnin de yardımı ile, temel olarak, "Yaratan Rabbinin adıyla OKU" mealinde inen ilk Kur’an ayetini nasıl anlayabileceğimizi, bu ayeti yaşamımıza nasıl uygulayabileceğimizi ve "Ikra-OKU” emrinin neyi okumamızı kastettiğini anlamaya çalısiyoruz. Dersler iA Turkce olarak Turkce cevirisi uzerinden yapıliyor ve derslerin hem ses kayıtlarını hem de metnin Türkçe cevirilerini whatsapp grubumuza derslerden sonra yolluyoruz. Orijinal Ingilizce metin: http://pan-cck.blogspot.com/2015/04/living-in-name-of-god.html <<<<Yamina Bouguenaya'nin Virginia'da yaptigi "Living in the Name of God" baslikli sunumunun trankripsiyonu>>>>
------------------------------------------

Licence : CC BY-NC-ND 3.0


Similar Music and Audio

X