12Nisan2016Halaqa
00:00
00:00
Embed Code (recommended way)
Embed Code (Iframe alternative)
Please login or signup to use this feature.
Tags: dershalaqa

"Nursi'nin Ser Problemine Vahyi Yaklasimi" okumasi 2. hafta Sali dersi
------------------------------------------
NOT: Sali ve Persembe gunleri Turkiye saatiyle aksam 5:00-6:30'da iA duzenli devam eden derslerimize veya Esma calismamiza canli katilmak icin Carsamba aksam 5:00'ten 6 ya da 8'e kadar cocuk/yasli, kadin/erkek vs herkes ha-mim.org/live linkine girebilir.
------------------------------------------
"Ser problemi" okumasi 1. hafta (5Nisan) Sali dersinin linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/5nisan2016halaqa
Bir sonraki (3. hafta) Sali dersinin (4/19) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/4192016-halaqa
------------------------------------------
Makalenin bugun calistigimiz kisminin Turkce cevirisi asagida. Makalenin tamaminin Ingilizce orijinali bu linkte (ayni makale iki farkli linkte):
https://jsr.shanti.virginia.edu/back-issues/vol-4-no-1-july-2004-the-wisdom-of-job/bediuzzaman-said-nursis-scriptural-approach-to-the-problem-of-evil/
http://www.alwaysreceivingnur.com/writings/the-problem-of-evil-based-on-the-work-of-bediuzzaman-said-nursi/
Makale çevirimizin tamamlanmış kısmı:
http://pan-cck.blogspot.com/2016/09/nursinin-ser-problemine-vahyi-yaklasm.html
------------------------------------------
Dersimize cevsen'in sonundaki munajatin ilki ile basladik.
Asagida bu hafta calistigimiz paragraflar mevcut,
>>>>>>Lehü’l Mülk (Tüm mülk O’na aittir)(5)

“Bütün mülk O’na aittir. Bütün hamdler O’na aittir. O her şeye gücü yetendir.”

Vahiyde Allah’ın varlığı yalnızca apriori (önsel) delillere dayalı değildir. Kuran evreni ilahi birliğe (tevhide) delil gösterir. Her bir varlık Allah’ın vacib’ül vücud oluşunun (vücudunun vacibiyetinin, varlığının gerekliliğinin) ayeti, işaretidir; yapıcısının esmasını (mutlak, mükemmel özellikler)yansıtan ve böylece onu bilinir kılan aynadır. Bu nedenle şerrin varlığından dolayı Allah’ın yokluğunu iddia etmek kolay değildir. İslam geleneğinde şer problemi batı düşüncesinde genellikle işgal ettiği baskın pozisyonda değildir. İslam’da teodisi, ilahi özelliklerin tutarlı algılanmasıyla daha çok ilgilidir. İlahi rahmet, adalet, kudret ve iradeye iman söz konusudur.

1- Teodise: Allah’ın varlığına yönelik şerden doğan itirazları cevaplayan akademik teoloji alani adı.

Nursi, şer probleminin ancak varlık tanımının ve varlığın esmayla ilişkisinin doğru anlaşılmasıyla çözülebileceğinin farkındaydı. Bunun için ise tevhidin gizemini çözmek gerekir. Tevhid ise evrendeki bütün kemalatın yalnızca ve yalnızca her şeyin yapıcısına ait olduğuna şehadet getirmektir. Bu nedenle Nursi bu konuyu detaylı ve kapsamlı bir şekilde ele almıştır. Aynı zamanda okuyucusunu uyarır ki:
Allah’ın varlığını sezgisel olarak kabul etmek gerçek tevhidin ancak ilk basamağı olabilir. Bir sonraki basamak ise her şeyde ve her olayda isim ve sıfatlarıyla Allah’ın marifetine ve nihayetinde Muhabbetullah’a (ilahi aşka) giden bir yol bulmaktır. Böylece gerçek tevhid ile takvaya, her an huzuru ilahinin farkındalığına erişilir(6). Zira Kuran’da Allah “semavat” ile sınırlandırılmamıştır. “O gökte de ilah olandır; yerde de ilah olandır.” (43:84) “Biz ona (insana) şah damarından daha yakınız.” (50:16) Üstelik Kur’an her bir varlık ve olayı yapıcılarını hamdeden (öven) ayetler olarak tanımlar. Öyle ki “Nereye dönerseniz dönün vech-i ilahi oradadır”(2:115) Yani Kur’an’da Allah hem aşkın hem içkin olandır. Allah’ın varlığını kabul edip de O’nun isimleri –nin bu dünyadaki tecelli şekilleri- hakkında hiçbir bilgisi olmayan yahut yüzeysel bilgisi olanlar bu dünyada onlara şer gibi gözükenlerle Allah’ın iyiliğini bağdaştırmakta zorlanırlar.

*Varlığın var olması için Allah’ın var olması şarttır. Varlık kendi varoluşunu tercih edemediğine göre onu var etmeyi irade Edenin olması zorunludur.
**Mana-i harfi egzersizi yapabilmek şükür halinde olmakla ilgili. Şükür ise içinde bulunduğun hali kabullenebilmekle ilgili.

“Mülk elinde, kudretinde olan o Allah Mübarektir. Ve O her şeye kadirdir (hakkıyla gücü yetendir)”(67:1)
<<<<<<
--------------
{NOT: cumleler ilk taslak olup da henuz tashih edilmediklerinden dusuk olabilir, sesli kayitta cumleleri aciklamaya calisiyoruz, Ingilizce orijinaliyle de karsilastirma yapilabilir.}
------------------------------------------
Sali gunleri okudugumuz "Living in the Name of God", Bismillah ile Allah adina yasamak sunumunun transkripsiyonunu calismayi bitirdik. Alhamdulillah, Allah ogrendigimiz hakikatler ile yasamak nasip etsin. http://pan-cck.blogspot.com/2016/05/allahin-adiyla-yasamak.html

5Nisan2016'dan itibaren ayni yazarin, Dr Yamina Bouguenaya'nin Virginia Universitesi'nin akademik yayini olan The Journal of Scriptural Reasoning'de yayinlanan "Bediuzzaman Said Nursi's Scriptural Approach to the Problem of Evil" "Nursi'nin Ser problemine Vahyi Yaklasimi" makalesini calismaya basladik.

Ingilizce metinleri okudugumuz herzamanki gibi dersler iA Turkce olarak, simultane Turkce cevirisi uzerinden yapıliyor ve derslerin hem ses kayıtlarını hem de metnin Türkçe cevirilerini whatsapp grubumuza derslerden sonra yolluyoruz. Orijinal Ingilizce metin: https://jsr.shanti.virginia.edu/back-issues/vol-4-no-1-july-2004-the-wisdom-of-job/bediuzzaman-said-nursis-scriptural-approach-to-the-problem-of-evil/

Hatirlarsaniz Sali derslerinde farkli metin calismaya, Prs derslerine destek olmasi uzere baslamistik. Su ana kadar okudugumuz makalede Allah'a iman konusunu ve mana-i harfi bakis acisini calismis olduk. Prs dersinde bunlarin uzerine insa edilen ahirete iman konusunu calismaya devam etmekteyiz. Daha sonra bunlarin uzerine iA insa edilecek kadere iman, ezeliyet, cuzi irade, niyet kavramlarina yogunlasip, son olarak da ser problemine kesin, nefislerimizi ikna edici, anlasilabilir bir cevap uretebilmek duasindayiz. Sali dersindeki makale calismalarimizin bu sonuca giderken bize iA yardimci olacagini dusunuyoruz.
***********
ekteki resim Dr Yamina'nin ya da makalenin basildigi dergi sayisinin.
----------------------------------------

Licence : CC BY-NC-ND 3.0


Similar Music and Audio

X