Experience YourListen.com completely ad free for only $1.99 a month. Upgrade your account today!

12.23.2015.halaqa

Embed Code (recommended way)
Embed Code (Iframe alternative)
Please login or signup to use this feature.
Tags: dershalaqa

ALLAH’IN ADIYLA YAŞAMAK okumasi 8. hafta Carsamba dersi.
------------------------------------------
NOT: Derslerimize canli katilmak icin (2015Aralik ayinin son haftasindan itibaren) Sali gunleri Turkiye saatiyle aksam 6:30 ve Persembe gunleri aksam 7'de ha-mim.org/live linkine girebilirsiniz.
------------------------------------------
"Allah'in adiyla yasamak" okumasi 1. hafta (9/2) (2Eylul) Crs dersinin linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/922015halaqa-ogle
Bir onceki (7.hafta) Crs dersinin (12/16)(16 Aralik) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/12162015halaqa
Bir sonraki (9. hafta) Crs dersinin Sali yapilmasina katilimcilar tarafindan karar verildi (12/29/2015) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/12292015halaqa
------------------------------------------
Bugun calistigimiz parcanin Turkce cevirisi asagida. Yazinin tamaminin ingilizcesi bu linkte:
http://pan-cck.blogspot.com/2015/04/living-in-name-of-god.html
------------------------------------------
Jawshanul Kabeer (Cevsenul Kebir)in sonundaki munacatlar(dualar)dan okuyup konustuk. Ardindan gecen hafta en son kaldigimiz paragrafin (asagida) ortasindan okuyarak tefekkurumuze devam ettik.
>>> (NOT: asagidaki parca ingilizce orijinalinde yalniz bir paragrafti, ses kaydini takip etme kolayligi olsun diye asagida birkac paragrafa boldum)
Peygamber Muhammed’den (asm) öğrendiğimiz bir dua Allahumma 'allimna ma yanfa'una wanfa'na bima 'allamtana, “Bize fayda getireni öğret ve bize öğrettiklerinden de bize fayda gelmesini nasip et.” İlim için dua ediyoruz ama herhangi bir ilim için değil, bize faydası olan bir ilim için. Bugün birçok ilmi/bilgiyi dışarıda bulmamız mümkün. Her gün “Bismillah” tekrar ediyoruz ve muhtemelen anlamını da biliyoruz, şimdiki çalışmamız bu duanın ikinci kısmıyla ilgili: bize öğrettiklerinden faydalanmamızı nasip et. Yeni bir bilgi öğrenmek değil zaten bildiğimiz ile bağlantı kurmak, ondan anlam çıkarmak ve şimdi ve burada benimle nasıl ilişkilidir onu anlamak.

Farkındaysak da değilsek de hepimizin korkuları var. Korktuğumuz şeyler aslında orada değiller ama geleceğim hakkında olabilirler, çocuklarımın geleceği hakkında… Vb. Bir şeyi kontrol edemediğimizi hissettiğimizde panik edip korkuyoruz. ”Bismillah” dediğimizde her şey kontrol altına alınmış demek. Belki benim kontrolüm altında değil ama kontrol altında. Eğer “Bismillah” ı içselleştirirsem gelecek hakkında hala korkularım olur mu? Eğer her şeyin üzerine titrendiğinden emin değilsek o zaman Kuran bize durup düşünmemizi söylüyor. Geçmişimizi düşünecek olursak ne kadarı benim kontrolüm altındaydı? Her şeyi kontrol ettiğime inanmak istiyorum çünkü ancak o şekilde kendimi sakinleştirebiliyorum. Kuran bizi uyandırmak istiyor. Fakat biz uyanmak istemiyoruz çünkü uyandığımızda hiçbir şeyin kontrolümüz altında olmadığını fark ediyoruz. Uyandığımızda madalyonun diğer yüzü olan her şey benim kontrolümün altında değil başka birinin kontrolü altında ve bir rahatlama var çünkü her şey benim kontrolüm altında olsaydı her şeyi mahvederdim çünkü ben acizim-sınırlıyım. Benim kontrolümün altında olmaması iyi bir şey ve bütün semavat ve arzın Rabbin kontrolünde olması iyi bir şey. Uyanıp korkularımızı sorgulamakta müjdeler var. Korkular benim içinde çok görünüyorlar ama bir anahtar var o da benim algılayışım ve ben bu anahtarı kullanırsam o zaman bütün korkularım gidebilir. Kuran bize bunu öğretiyor, dünyayı nasıl ayetler olarak görebileceğimizi. Her şeyin kendisinin ötesinde bir anlamı var. O şeyde takılı kalma, her zaman bir algılayışım var ama bu algılayışımın farkında olursam o zaman algılayışım gerçekliğe yakınlaşır yada en azından algılayışımın benden kaynaklandığının farkına varırım. Allahumma arinal haqqa haqqan wa-rzuqna-ttiba'ah wa arinal bathila bathilan wa-rzuqna-jtinabah , “Ey Allahim bize Hakki Hak olarak gosterip, bizi ona ittiba (tabi olup uyarak yasamak) ile riziklandir, batili (yanlis) da batil olarak gosterip, bizi ondan sakinmakla riziklandir”

Korku bizi bütün tehlikelerden koruyan işarettir ama ben kafamdan tehlikeler uydurmaya başlarsam bir nimet olmak yerine engel olmaya dönüşür. Gerçekten ne olup bittiğini görmeme engel olmaya başlar ve şikayet etmeye başlarım. Hüsrana düşeriz, minnettar olmayız, şükürsüz oluruz ama şükürsüz olduğumuz durum aslında olmayan bir durum. Sadece kafamda uydurduğum bir durum. Benim illüzyonlarım. Dilimle Rabbi teşbih etsem bile bunu kalbimde duyamayabilirim-hissedemeyebilirim. Bu yüzden bu süreç tezkiye temizlenme bütün yanlış algılardan temizlenme illüzyonlardan ve hiçbir zaman sorgulamadığım varsayımlardan temizlenme süreci adını alır.

Şuna benzer eğer gözlüklerimin rengi maviyse her şeyi mavi görürüm ve benim gözlüklerimden olduğunu fark etmem. Mavinin dışarıda olduğunu düşünürüm. Bunu değiştirmek yapmamız gereken şey gözlükleri çıkarmak ya da temizlemek. Başta bahsettiği duada vurgu bilgi edinmek değil, bana faydası olan bilgiyi bana ver, bu yeterli mi? Hayır. O bilgiyle bize fayda nasip et. Zaten elimizde olan bilgiyle nasıl yaşayabiliriz? Neden Bismillah’ı tekrar edip duruyoruz yeni bir işe başladığımızda? Allah’ın özelliklerinden-isimlerinden bir tanesi Vahhap olan Allah, hediyeler-nimetler bahşeden ve bizde buna karşılık olarak O’na ibadet ettiğimizi söylüyoruz ama Kulluk ne? Abade: tapmak-çok sevmek-Aşk. Seni her zaman düşünen üzerine titreyeni sevemez misin? Rezzak olana bizim rızıklarımızı karşılayana verebileceğimiz bir şey var mı? Hayır, biz sadece alan kısımdayız verecek bir şeyimiz yok. Aynı zamanda her zaman veriliyor. Mesela bize göz veriliyor, ışık veriliyor ve birbirimizi tanıma, karşılaşma lezzeti veriliyor. Acıkıpta beğendiğim bir şey yediğim zaman, güzel hissediyorum. Kulluk- ibadet o duyguyu alıp düşünüp o duygunun nereden geldiğini bilmek. Aaaa çok güzel beğendim demek yerine, bu beğenme duygusu nereden geldi diye sormak ve nereden geldiğini bulmak. Eğer sevgini yiyeceğe verecek olursam ona atfedecek olursam o zaman kulluğun esas noktasını kaçırmış olursun. Gidip bedenimle secdeye varabilirim ama kalbim bana Rezzak olana-rızık verene secde etmiyor. Gözlerimle bakış açım perdelenmiş; çünkü o yiyecek bir ayet –işaret olmak durumundaydı. Yiyeceğin kendisi bir engel değil tam aksine o bir ayet-işaret. Kuran diyor ki o işareti Rabbi’nin adıyla oku. Eğer yaratan Allah’ın adıyla okursam Rezzak olanın adıyla, güzel sevenin adıyla, biismi Rahim, biismi Rahman, biismi Vedud.
------------------------------------------
Carsamba derslerinde evvelki konularda altını sıkça çizdiğimiz mana-i harfi bakış açısını yeni bir boyut kazanarak anlamamız açısından kısa süreli bir çalışma yapmak istiyoruz. Bu calisma es iliskilerinden sonra iA baslayacagimiz "ahirete iman" konusuna da hazirlik olacaktir. “Allah’a iman” konusunu anlamaya çalışacağımız "Living in the name of God: Allah’ın Adıyla Bismillah ile Yaşamak" isimli bir transkripsiyon çalışmasını tamamlamak niyetindeyiz. Bu çalışmada ekteki metnin de yardımı ile temel olarak "Yaratan Rabbinin adıyla OKU" şeklinde inen ilk Kur’an ayetini nasıl anlayabileceğimizi, bu ayeti yaşamımıza nasıl uygulayabileceğimizi ve "Ikra-OKU” emrinin neyi okumamızı kastettiğini anlamaya çalışacağız. Dersler iA Turkce olarak Turkce cevirisi uzerinden yapılacak ve derslerin hem ses kayıtlarını hem de metnin Türkçe cevirilerini e-mail grubumuza derslerden sonra yollayacağız inşaAllah. Orijinal Ingilizce metin: http://pan-cck.blogspot.com/2015/04/living-in-name-of-god.html
<<<<Yamina Bouguenaya'nin Living in the Name of God baslikli konusmasinin trankripsiyonu>>>>
ekteki resim Dr Yamina'nin.
------------------------------------------

Licence : CC BY-NC-ND 3.0


Similar Music and Audio

X