Experience YourListen.com completely ad free for only $1.99 a month. Upgrade your account today!

12.16.2015halaqa

Embed Code (recommended way)
Embed Code (Iframe alternative)
Please login or signup to use this feature.
Tags: dershalaqa

ALLAH’IN ADIYLA YAŞAMAK okumasi 7. hafta Carsamba dersi.
------------------------------------------
NOT: Derslerimize canli katilmak icin Carsamba ve Persembe gunleri Turkiye saatiyle aksam 7'de ha-mim.org/live linkine girebilirsiniz.
------------------------------------------
"Allah'in adiyla yasamak" okumasi 1. hafta (9/2) Crs dersinin linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/922015halaqa-ogle
Bir onceki (6.hafta) Crs dersinin (12/9)(9 Aralik) linkleri:
http://yourlisten.com/LoudThinking/9aralik2015halaqa
Bir sonraki (8. hafta) Crs dersinin (12/23/2015) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/12232015halaqa
------------------------------------------
Calistigimiz parcanin Turkce cevirisi asagida. Yazinin tamaminin ingilizcesi bu linkte:
http://pan-cck.blogspot.com/2015/04/living-in-name-of-god.html
------------------------------------------
Evvela 2 hafta once konustugumuz bir nokta ile ilgili olarak Betul'un paylastigi su linkin ilk iki paragrafini okuduk:
https://archive.org/stream/Tefsir-iKebirTevilat2ciltMuhyiddinbnArabiK.s/Tevilat-2.Cild-Kuran-Tefsiri-Muhyiddin-ibn-Arabi-k.s#page/n523/mode/2up
Daha sonra yine ayni dogrultuda Betul'un paylastigi Zygmunt Bauman'in "Sosyolojik Düşünmek" kitabindan 10-11. sayfalari okuduk. Sayfallarin fotograflarini whatsapp gruplarimizda paylastik, isteyen comment atarsa iA emailleyebiliriz.

Okumalari ana metnimizle baglantilayarak, dil yetenegimiz ve baska ornekler uzerinden enfusi - afaki tefekkur karsilastirmasi yaptik. Daha sonra gecen hafta en son kaldigimiz paragrafi bastan okuyarak tefekkurumuze devam ettik; vesvese, vehm, ve korkularimiz neden nefsanidir ve onlari sukre ia nasil cevirebiliriz uzerine konustuk:
>>>
Peygamber Muhammed’den öğrendiğimiz bir dua Allahumma 'allimna ma yanfa'una wanfa'na bima 'allamtana, “Bize fayda getireni öğret ve bize öğrettiklerinden de bize fayda gelmesini nasip et.” İlim için dua ediyoruz ama herhangi bir ilim için değil, bize faydası olan bir ilim için. Bugün birçok ilmi/bilgiyi dışarıda bulmamız mümkün. Her gün “Bismillah” tekrar ediyoruz ve muhtemelen anlamını da biliyoruz, şimdiki çalışmamız bu duanın ikinci kısmıyla ilgili: bize öğrettiklerinden faydalanmamızı nasip et. Yeni bir bilgi öğrenmek değil zaten bildiğimiz ile bağlantı kurmak, ondan anlam çıkarmak ve şimdi ve burada benimle nasıl ilişkilidir onu anlamak.
Farkındaysak da değilsek de hepimizin korkuları var. Korktuğumuz şeyler aslında orada değiller ama geleceğim hakkında olabilirler, çocuklarımın geleceği hakkında… Vb. Bir şeyi kontrol edemediğimizi hissettiğimizde panik edip korkuyoruz. ”Bismillah” dediğimizde her şey kontrol altına alınmış demek. Belki benim kontrolüm altında değil ama kontrol altında. Eğer “Bismillah” ı içselleştirirsem gelecek hakkında hala korkularım olur mu? Eğer her şeyin üzerine titrendiğinden emin değilsek o zaman Kuran bize durup düşünmemizi söylüyor. Geçmişimizi düşünecek olursak ne kadarı benim kontrolüm altındaydı? Her şeyi kontrol ettiğime inanmak istiyorum çünkü ancak o şekilde kendimi sakinleştirebiliyorum. Kuran bizi uyandırmak istiyor. Fakat biz uyanmak istemiyoruz çünkü uyandığımızda hiçbir şeyin kontrolümüz altında olmadığını fark ediyoruz. Uyandığımızda madalyonun diğer yüzü olan her şey benim kontrolümün altında değil başka birinin kontrolü altında ve bir rahatlama var çünkü her şey benim kontrolüm altında olsaydı her şeyi mahvederdim çünkü ben acizim-sınırlıyım. Benim kontrolümün altında olmaması iyi bir şey ve bütün semavat ve arzın Rabbin kontrolünde olması iyi bir şey. Uyanıp korkularımızı sorgulamakta müjdeler var. Korkular benim içinde çok görünüyorlar ama bir anahtar var o da benim algılayışım ve ben bu anahtarı kullanırsam o zaman bütün korkularım gidebilir. Kuran bize bunu öğretiyor, dünyayı nasıl ayetler olarak görebileceğimizi. Her şeyin kendisinin ötesinde bir anlamı var. O şeyde takılı kalma, her zaman bir algılayışım var ama bu algılayışımın farkında olursam o zaman algılayışım gerçekliğe yakınlaşır yada en azından algılayışımın benden kaynaklandığının farkına varırım. Allahumma arinal haqqa haqqan wa-rzuqna-ttiba'ah wa arinal bathila bathilan wa-rzuqna-jtinabah , “Ey Allahim bize Hakki Hak olarak gosterip, bizi ona ittiba (tabi olup uyarak yasamak) ile riziklandir, batili (yanlis) da batil olarak gosterip, bizi ondan sakinmakla riziklandir”

Korku bizi bütün tehlikelerden koruyan işarettir ama ben kafamdan tehlikeler uydurmaya başlarsam bir nimet olmak yerine engel olmaya dönüşür. Gerçekten ne olup bittiğini görmeme engel olmaya başlar ve şikayet etmeye başlarım. Hüsrana düşeriz, minnettar olmayız, şükürsüz oluruz ama şükürsüz olduğumuz durum aslında olmayan bir durum. Sadece kafamda uydurduğum bir durum. Benim illüzyonlarım. Dilimle Rabbi teşbih etsem bile bunu kalbimde duyamayabilirim-hissedemeyebilirim. Bu yüzden bu süreç tezkiye temizlenme bütün yanlış algılardan temizlenme illüzyonlardan ve hiçbir zaman sorgulamadığım varsayımlardan temizlenme süreci adını alır.
------------------------------------------
Carsamba derslerinde evvelki konularda altını sıkça çizdiğimiz mana-i harfi bakış açısını yeni bir boyut kazanarak anlamamız açısından kısa süreli bir çalışma yapmak istiyoruz. Bu calisma es iliskilerinden sonra iA baslayacagimiz "ahirete iman" konusuna da hazirlik olacaktir. “Allah’a iman” konusunu anlamaya çalışacağımız "Living in the name of God: Allah’ın Adıyla Bismillah ile Yaşamak" isimli bir transkripsiyon çalışmasını tamamlamak niyetindeyiz. Bu çalışmada ekteki metnin de yardımı ile temel olarak "Yaratan Rabbinin adıyla OKU" şeklinde inen ilk Kur’an ayetini nasıl anlayabileceğimizi, bu ayeti yaşamımıza nasıl uygulayabileceğimizi ve "Ikra-OKU” emrinin neyi okumamızı kastettiğini anlamaya çalışacağız. Dersler iA Turkce olarak Turkce cevirisi uzerinden yapılacak ve derslerin hem ses kayıtlarını hem de metnin Türkçe cevirilerini e-mail grubumuza derslerden sonra yollayacağız inşaAllah. Orijinal Ingilizce metin: http://pan-cck.blogspot.com/2015/04/living-in-name-of-god.html
<<<<Yamina Bouguenaya'nin Living in the Name of God baslikli konusmasinin trankripsiyonu>>>>
------------------------------------------

Licence : CC BY-NC-ND 3.0


Similar Music and Audio

X