1.19.2016Halaqa
00:00
00:00
Embed Code (recommended way)
Embed Code (Iframe alternative)
Please login or signup to use this feature.
Tags: dershalaqa

ALLAH’IN ADIYLA YAŞAMAK okumasi 12. hafta Sali dersi.
------------------------------------------
NOT: Sali ve Persembe gunleri Turkiye saatiyle aksam 6:30-8:30'ta iA duzenli devam eden derslerimize veya Esma calismamiza canli katilmak icin Carsamba aksam 7:00-8:30 arasi cocuk/yasli, kadin/erkek vs herkes ha-mim.org/live linkine girebilir.
------------------------------------------
"Allah'in adiyla yasamak" okumasi 1. hafta (9/2) (2Eylul) Crs dersinin linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/922015halaqa-ogle
Ders Crs'dan Sali'ya alindi.
Bir onceki (11.hafta) Sali dersinin (12 Ocak) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/12ocak2016halaqa
Bir sonraki (13. hafta) Sali dersinin (26 Ocak 2016) linki:
http://yourlisten.com/LoudThinking/1262016halaqa#
------------------------------------------
Bugun calistigimiz parcanin Turkce cevirisi asagida. Yazinin tamaminin ingilizce orijinali bu linkte:
http://pan-cck.blogspot.com/2015/04/living-in-name-of-god.html
------------------------------------------
Dersimize munajat uways al-qarani duasiyla basladik.

Asagida gecen hafta okumaya baslayip bu hafta devam ettigimiz paragraflar mevcut:
>>>
Her şeyin bir ayet bir işaret olması demek her şeyin üzerinde Rububiyet (terbiye-ihtiyacını karşılayan demek) mührü var demek. Tevhid genellikle teklik olarak çevriliyor ama teklik Arapçada vahdeh, durağan bir şey ama tevhid süreç, devam eden bir şey, birleştiren bir yapan demek. Çünkü farkındalığım arttıkça her şeyin kaynağının tekliğini birliğinin daha çok farkına varıyorum. Sadece 2 ya da 3 degil demek değil; aynı zamanda bütünleştirmek var. Tevhid, “tamam evet Allah’tan geldi, ama yemeksiz de karnimiz doyabilir mi hic canim?” demek yerine birlemek, bütünleştirmek, bire vermek sureci. Genellikle bu şekilde mantık yürütüyoruz cunku okullarda bize öğretilen mantik bu: Yağmursuz bitkiler büyüyebilir mi? O halde bitkileri yağmur yaptı diyoruz-su hayat verir diyor (gizli şirk/shirk-i khafi). Su nasıl büyütebilir ki kendisinin bile hayatı yokken. . Kuran bize nasıl sorgulayacağımızı öğretiyor. Lamba olmadan ya da lamba kırıldığı zaman orada ışık olur mu? Bitkilerin yağmura ihtiyacı oluşu, yağmurun onları büyüttüğü anlamına gelmez. Diyelim ki, lamba kırıldığı zaman ışık yok ama lamba ışığı yapmıyor. Lambanın ışığı yapmadığını anladık o zaman kablo mu ışığı yapıyor? Hayır. Sadece 4 yaşındaki çocuk böyle zannedebilir. Biz biliyoruz ki ışık elektrikten o da dışarıdan geliyor. Bir şeylerin belli şekilde yaratılıyor oluşu başka bir şeyden sonra geliyor oluşu, bitkinin yağmurdan sonra geliyor oluşu gibi… O ilk sebebin sonucu yaptığı anlamına gelmez. Sadece sebeple sonucu yan yana gördük diye yapıyor demek değil. Yeryüzü, gökyüzü, fizik kanunları,….vb sadece bir meyvenin var olması için bunların hepsine sadece bir meyvenin varolabilmesi için bunların hepsine ihtiyaç var. O hale beni doyuran su ya da yeryüzü olamaz. Kuran da İbrahim (as) der ki; Beni doyuran, benim susuzluğumu gideren, ben hastalandığımda bana şifa veren O dur. O beni doyuruyor, sadece bana yiyecek vermiyor, benim nasıl sindirildiği hakkında fikrim yok. Çiğnerken bile farkında değilsin, nasıl kanına geçiyor…vs ,Bütün süreç biz farkında olmadan bir başkası tarafından hallediliyor. Bana arada ufak bir seçim veriliyor o da hangi yiyeceği ne zaman ağzına koyacağına karar vermek-cüzi irade.

Yedikten sonra Allah’ın Resulü (as) şu şekilde dua ederdi “Bütün hamd (sena-şükür) Allah’a sadece O’na aittir. O Allah beni doyurmuştur, yedirmiştir bu yiyecekle ve bu rızkıda benim tarafımdan çaba kuvvet gerek kalmadan yaptı-rızıklandırdı. Genellikle biz ekmek için çok çalıştığımızı düşünürüz. Marketten aldığımızı unutalım, daha açık-anlaşılır. Çiftçi olsam bile kendi yiyeceğimi yetiştirdiğimi düşünsem bile aslında sadece çekirdeği koyup bekliyorum, o çekirdeği dönüştürme gücüm yok. Kendi yaptığımız kısma o kadar çok konsantre oluyoruz ki, neleri yapmadığımızı da, durup düşünmüyoruz bu yiyeceği yapma eyleminin ne kadarı bana ait. Benim yaptığım şeyler bile bana verilmiş, bunu yapabilmem bile bana bahşedilmiş. Ama biz unutuyoruz ki ve düşünüyoruz ki ben bu yiyeceği aldım, ben bu yiyeceği yetiştirdim. Hiçbir fikrim yok. Büyümeyecek olsa ben onu büyütemem. Mesela, tırnaklarımıza bakacak olsak büyüdüğünü görüyorum, ben onu büyütmüyorum. Bana kalsa, hiç büyümeyecek olsa hiç kesmek zorunda kalmayayım. Burada önemli olan nokta eğer o bütünlüğü fark etmezsem yani o tevhidi farkında olarak yaşamazsam o zaman o gaflet halinden içeriye şirk sızıyor, yani Allah’ın yanında başka ilahlarda edinmiş oluyoruz. Ne zaman şirk var, Allah’ın yanında başka ilahlara burada şunun özelliğinin şu kaynağı demek var, işte o zaman birleştirme, bütünleştirme bütün olmamış oluyor. O bütünlük eksilmiş oluyor ve bütün dertlerimiz-sıkıntılarımız o şirkten gelmiş oluyor. Allah’ın yanında şunun da ufacık ilahlığı var diyebileceğimiz ortaklar yok ama bu sadece benim algılayışım-taktığım gözlükle alakalı. Tevhid bir dogma-mitoloji değil o bir gerçeklik. Her şey bir ayet bir işaret ve O nu anlatıyor-O’ndan bahsediyor.

{NOT: cumleler ilk taslak olup da henuz tashih edilmediklerinden dusuk olabilir, sesli kayitta dusuk cumleleri duzeltip aciklamaya calisiyoruz, Ingilizce orijinaliyle de karsilastirma yapilabilir.}
------------------------------------------
Sali derslerinde gecen seneki derslerde altını sıkça çizdiğimiz mana-i harfi bakış açısını yeni bir boyut kazanarak anlamamız açısından bir çalışma yapiyoruz. Bu calisma es iliskilerinden sonra basladigimiz "ahirete iman" konusunu ozumsememize de iA hazirlik ve destek olur. “Allah’a iman” konusunu anlamaya çalıştiğımız "Living in the name of God: Allah’ın Adıyla Bismillah ile Yaşamak" isimli transkripsiyon çalışmasını tamamlamak niyetindeyiz. Bu çalışmada ekteki metnin de yardımı ile, temel olarak, "Yaratan Rabbinin adıyla OKU" mealinde inen ilk Kur’an ayetini nasıl anlayabileceğimizi, bu ayeti yaşamımıza nasıl uygulayabileceğimizi ve "Ikra-OKU” emrinin neyi okumamızı kastettiğini anlamaya çalısiyoruz. Dersler iA Turkce olarak Turkce cevirisi uzerinden yapıliyor ve derslerin hem ses kayıtlarını hem de metnin Türkçe cevirilerini whatsapp grubumuza derslerden sonra yolluyoruz. Orijinal Ingilizce metin: http://pan-cck.blogspot.com/2015/04/living-in-name-of-god.html <<<<Yamina Bouguenaya'nin Virginia'da yaptigi "Living in the Name of God" baslikli sunumunun trankripsiyonu>>>>
ekteki resim Dr Yamina'nin.
------------------------------------------

Licence : CC BY-NC-ND 3.0


Similar Music and Audio

X